Spis treści
- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
- Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie
- Pałac w Rogalinie
- Brama Poznania ICHOT
- Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego
- Inne muzea w Wielkopolsce
- Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
- Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
- Parowozownia Wolsztyn
- Skansen filmowy Soplicowo w Cichowie
Nic tak mnie w tym tygodniu nie cieszy, jak fakt, że otworzyli muzea! Jako człowiek delikatnie mówiąc ciepłolubny niekoniecznie mam ochotę na kilkugodzinne spacery po lasach przy -5 stopniach. Poza tym moje serce krzyczy: kultury! Kultury chcę bardzo!
Więc zaczynamy rodzinny sezon muzealny i szukamy najlepszych muzeów w Wielkopolsce! W tygodniu planuję wybrać się z Różą do Poznania do Muzeum Narodowego, w weekend rodzinnie uderzamy na Zamek w Gołuchowie.
A co już dziś mogę polecić? Dużo! Przedstawiam wam moje najlepsze muzea w Wielkopolsce. Te w budynkach, ale też te, które cudownie będą wyglądać w głębokim śniegu (lub w dalszej części roku przy pięknej słonecznej pogodzie).
W artykule:
- muzea w Wielkopolsce na świeżym powietrzu
- skanseny w Wielkopolsce
- muzea archeologiczne w Wielkopolsce
- muzea dla dzieci w Wielkopolsce
Zobacz też: 17 rewelacji, które pchną Cię do odwiedzenia południowej Wielkopolski
Napisałam przewodnik “Wielkopolska z dzieckiem”!
Interesują Cię kompleksowe informacje o Wielkopolsce?
Jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci w Województwie? Gdzie w pobliżu jest plac zabaw? Jak znaleźć dzieciolubną restaurację? Czy w muzeum są udogodnienia dla dzieci?
Przejechałam całą Wielkopolskę, by zebrać dla was te wszystkie informacje. Powstała z tego książka. Na jej 200 stronach znajdziecie ponad 80 opisanych i ocenionych atrakcji dla dzieci. Od parków rozrywki po parki… pałacowe.
Zainteresowani? Teraz w cenie przedpremierowej!
KUP PRZEWODNIK “WIELKOPOLSKA Z DZIECKIEM”
Muzea w Wielkopolsce pod dachem
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Chronologicznie zacznijmy od początku, czyli od Państwa Piastów.
Byliście jako dzieci ze szkołą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie?
No, to zapomnijcie o wszystkim, co tam wtedy widzieliście.
MPPP w Gnieźnie w ostatnich latach przeszło gruntowną renowację i dziś jest jednym z najciekawszych muzeów, jakie znam. Co prawda nie spodziewajcie się dyskoteki zmysłów jak w warszawskim POLIN, ale solidna kolekcja archeologiczna doczekała się bardzo dobrej i ciekawej oprawy, a gablotki – choć zostały – mają świetne tablice informacyjne, a wchodzeniu do sali towarzyszą filmy i oprowadzanie dźwiękowe.
Najpiękniej wyeksponowane zostały kafle ceramiczne. W długim korytarzu oglądamy ok. 300 kafli romańskich, gotyckich, ale też nowożytnych. To jedna z największych tego typu kolekcji w Europie i choć może brzmieć nudnawo, to bez ściemy – spędziłam przy niej dobre pół godziny.
Muzeum Początków Państwa Polskiego dla dzieci: Muzeum jest super prodziecięce. Główna ścieżka zwiedzania wzbogacona jest o atrakcje dla dzieci w ramach Rodzinnej Ścieżki Edukacyjnej. Jest tam 6 stanowisk dla dzieci, kilkadziesiąt ciekawostek, komiksy czy gra rodzinna. W muzealnym sklepiku można kupić bardzo fajne gadżety edukacyjne – sami mamy grę memory z pierwszymi piastami, grę karcianą, oraz książki wydane przez Wydawnictwo Media Rodzina.
Muzeum z psem: MPPP można zwiedzać z czworonogami
Muzeum warto też obserwowania pod kątem wystaw czasowych. Sama byłam na wyjątkowej, bardzo prodziecięcej wystawie instrumentów dawnych. W czasie pisania tego tekstu trwa wystawa “Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”.
Pomocnicze linki:
- Szlak Piastowski – mój blogowy tekst
- strona www muzeum
- fanpage muzeum
Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie
Jaki to jest odjazd!
Spichlerz Polskiego Rocka jest po pierwsze – w starym spichlerzu, a po drugie – jest to muzeum poświęcone historii polskiego rocka. Interaktywna wystawa prowadzi nas po historii muzyki rozrywkowej głównie w PRL-u. Przedstawia sylwetki najważniejszych twórców, a nawet możemy posłuchać płyt, które zmieniły historię muzyki. Oczywiście specjalne miejsce jest poświęcone samemu Festiwalowi w Jarocinie.
Oprawa wystawy jest super atrakcyjna. Wiecie, Jarocin jest oddalony od Leszna o 70 km, a nigdy nie myślałam, że czeka tam na mnie taka perła.
Spichlerz Polskiego Rocka dla dzieci: przede wszystkim muzeum ma bardzo dużo propozycji edukacyjnych dla przedszkoli i szkół, dlatego jeśli jesteś nauczycielką/nauczycielem, to koniecznie ją przejrzyj.
Po drugie wystawa jest na tyle atrakcyjna, że nie trzeba wymyślać dodatkowych zabaw czy ścieżek dla dzieci. Bez problemu zainteresujemy nasze pociechy główną tematyką i na przykład, pokażemy im jak wygląda gramofon.
Pomocnicze linki:
- artykuł na blogu o najciekawszych miejscach w południowej Wielkopolsce
- strona Spichlerza Polskiego Rocka
- fanpage SPP
Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie to zdecydowanie mój ulubiony zespół pałacowy w Wielkopolsce (sorry Kórniku ). Zdecydowałam go się umieścić w części o muzeach pod dachem z jednego powodu – jest to rewelacyjna Galeria Obrazów.
Wszystko co do tej pory słyszeliście o Pałacu w Rogalinie to prawda. Pałac jest przepiękny, ma rewelacyjne ogrody, w których zobaczycie najstarsze wielkopolskie dęby. Ale prócz ogrodów polecam, by wasze stopy stanęły właśnie w Galerii Obrazów.
Czego tam nie ma! „Joanna d’Arc” Matejki, boska „Melancholia” Malczewskiego, „Śpiący Staś” Wyspiańskiego, „Autroportret” Wyczółkowskiego. Do tego „Halka” i „Dzieci siedzące na schodach” Boznańskiej. Opróćz tego Gierymski, Axentowicz, Delaroche.
Nie mam wątpliwości, że jest to jedna z najlepszych kolekcji sztuki w Polsce. Ominięcie jej jest grzechem, a ja nie pojmuję, jak to możliwe, że przez tyle szkolnych lat nigdy nie wzięto mnie tam na lekcję muzealną.
Bo znowu – z Leszna to tylko 65 km. Z Poznania zaledwie 20 km.
Pomocnicze linki:
Muzea w Poznaniu
Planuję osobny tekst o moich ulubionych muzeach w Poznaniu, ale na potrzeby wielkopolskiej części wybrałam dwa najciekawsze muzea.
Brama Poznania ICHOT
Tak wiem – to nie jest muzeum.
Oficjalnie jest to centrum interpretacji dziedzictwa i faktycznie – nie znajdziecie tu żadnych eksponatów muzealnych. Zamiast tego czekają was interaktywne wystawy przedstawiające historię Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. A innymi słowy – historię początków kraju.
Ta jest przedstawiona zjawiskowo!
Pamiętacie, jak w punkcie o muzeum w Gnieźnie pisałam, że nie czeka was tam dyskoteka zmysłów? No to w Bramie Poznania już owszem.
Każda sala zaskakuje ilością iluminacji, barwami światła i pomysłami na przedstawienie historii. Jestem zachwycona Bramą Poznania, jest moim numerem jeden na tej liście i mimo że byłam w niej już 3 razy, to mega chętnie wybiorę się czwarty.
Brama Poznania dla dzieci: I to jest najlepsze! Obok każdej sali dla dorosłych jest odpowiadająca tematyce sala dla dzieci. Kora (3 lata) jest już na tyle duża, że bez problemu bym ją tam wprowadziła i podczas gdy ja bym chłonęła historię, ona by bawiła się w damy i rycerzy.
Pomocnicze linki:
- Zwiedzanie Poznania trochę inaczej – mój pomysł na miasto
- strona WWW Bramy Poznania
Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego
Drugie wybrane przeze mnie muzeum raczej też nie należy do tradycyjnych i niejednego zaskoczy. Ja w każdym razie byłam bardzo zaskoczona, bo niby wiedziałam, że będzie tam pokaz robienia rogali, ale nie spodziewałam się, że… nie ma tam żadnej ekspozycji!
Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego znajduje się w kamienicy na poznańskim Rynku. Wchodzimy do zabytkowej sali ze świetnym renesansowym drewnianym sklepieniem i tam oglądamy „przedstawienie”. Mówiący w poznańskiej gwarze gospodarz opowiada o historii poznańskiego rogala, a turyści są zapraszani do pomocy przy jego wypieku. Jest to więc swego rodzaju kurs kulinarny, który przypomina na przykład te tak typowe dla turystycznych włoskich miast.
Pomocnicze linki:
Muzeum Rogala to miejsce, w którym znakomicie bawią się tak dorośli, jak i dzieci. Oczywiście z muzeum wychodzimy z rogalem w ręce.
Inne muzea w Wielkopolsce
Tak jak wspomniałam na początku – nie dotarłam jeszcze do Zamku w Gołuchowie, ale jak tylko to zrobię, uzupełnię artykuł. Nie byłam też w Kopalni Soli w Kłodawie. Nie wiem też kiedy tam dotrę, bo niestety – nie można jej zwiedzać z dziećmi poniżej 7 roku życia.
Muzea w Wielkopolsce na świeżym powietrzu
Piszę ten tekst, gdy za oknem panuje przepiękna śnieżna zima. I co prawda ja nie jestem fanką marznięcia i stawiam na atrakcje wewnątrz, ale jest to raczej moja przywara niż zaleta. Dlatego was zachęcam też do zajrzenia do muzeów na świeżym powietrzu.
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Brzmi dość kiepsko, prawda?
A takie nie jest. Muzeum Młynarstwa znajduje się bowiem w jedynym w Polsce miejscu, gdzie stoją trzy oryginalne wiatraki koźlaki. Ok. spryciule powiedzą, że znają inne takie miejsca. Owszem, są. Ale w tych innych wiatraki zostały przeniesione. Te tutaj zostały oryginalnie wybudowane i tak ostały się do dziś.
Muzeum jest niezwykle sympatycznym miejscem. Razem z dyrektorem – wielbicielem wiatraków i autorem publikacji na ich temat – zwiedzamy wnętrze wiatraków, młyn wodny, a potem delektujemy się kawą i wypiekami w tutejszej kawiarni. Warto przyjechać tu o zachodzie słońca i zrobić piękne zdjęcia.
To takie nasze małe Kinderdijk.
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa dla dzieci: na miejscu można zobaczyć zwierzęta rolne – zwłaszcza drób. Dla dzieci organizowane są też lekcje i warsztaty.
Pomocne linki:
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Jest w Wielkopolsce takie miejsce, gdzie obok siebie znajdują się dwa muzea na świeżym powietrzu. Oba duże, świetne, a ominięcie jednego z nich byłoby wielką szkodą. Oba znajdują się nad Jeziorem Lednickim. Gdyby do tego dodać, że nad tym samym jeziorem znajdują się Pola Lednickie i słynna Brama Ryba, to już w ogóle można tu spędzić dwa dni na samym zwiedzaniu.
Wielkopolski Park Etnograficzny to skansen, w którym znajdziemy wiejskie chaty, kościół, wiatrak-koźlak, a nawet dwór szlachecki, typowe dla krajobrazu dawnej Wielkopolski. Jest to jeden z największych skansenów, w jakich miałam okazję być – znajduje się tu aż 60 obiektów na naprawdę sporym obszarze.
Przeniesiono tu nie tylko chaty, ale również zrekonstruowano plan wielkopolskiej wsi XIX wieku. Przy dworze zrekonstruowano oficyny i ogród. Naprawdę nie chce się wierzyć, że to wszystko zostało tu przeniesione.
Muzeum otwarte w sezonie letnim od 15 kwietnia.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
To już trzecie muzeum na liście, które jest poświęcone początkom Polski, ale tak! Wielkopolska to jest Państwo Polan i tego nam nie zabierzecie!
Ostrów Lednicki jest miejscem magicznym. To tu znajdują się najstarsze relikty średniowiecznej Polski, tu być może miał miejsce chrzest Polski, tu w końcu znajdował się pałac Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Co więcej, by dostać się na teren tego znakomitego miejsca, trzeba przepłynąć minipromem. To jakby podróż w czasie.
Muzea archeologiczne w Wielkopolsce cieszą się ogólnopolską sławą. Mamy tu Giecz, Grzybowo, wyżej opisane MPPP w Gnieźnie, a w samym Poznaniu Muzeum Archeologiczne przy Rynku (fajne) i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na wyspie katedralnej. Ale to Ostrów Lednicki pozostaje numerem jeden. To tu historię czuje się najmocniej.
Muzeum otwarte w sezonie letnim od 15 kwietnia.
Przydatne linki
- artykuł o Ostrowie Lednickim na blogu
- strona www muzeum
- artykuł na blogu o okolicy Jeziora Lednickiego
Parowozownia Wolsztyn
O tym miejscu słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się koleją.
Parowozownia w Wolsztynie to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów turystycznych na ziemiach Wielkopolski.
W parowozowni oprócz tego, że zobaczymy i wejdziemy do kilku parowozów, zwiedzimy zabytkowy wagon pasażerski i obejrzymy miniwystawę, to przede wszystkim będziemy świadkiem przyjazdu parowozu na stację, a następnie oporządzenia go, co jest szczególnie ciekawym widowiskiem.
Wolsztyn to ostatnie miejsce w Europie, skąd wyjeżdżają parowozy nadal służące przewozowi pasażerów.
Dodatkową ciekawostką jest to, że do Wolsztyna możecie przyjechać napędzanym przez parowóz pociągiem. Taki pociąg odjeżdża z… mojego Leszna <3. Dlatego szczególnie polecam wam weekendową wycieczkę po wielkopolskim dwójmieście:).
Wolsztyn+
W Wolsztynie są jeszcze dwa muzea, o których koniecznie muszę wspomnieć. Pierwsze to przyjemny Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Nie jest tak okazały jak ten w Dziekanowicach, ale i tak warto tu zajrzeć.
Drugie to tak naprawdę moje ulubione miejsce w Wolsztynie – Muzeum Marcina Rożka, pochodzącego z Wolsztyna rzeźbiarza. Jego willa znajduje się nad samym jeziorem i jak nic przypomina wille znad Jeziora Como. Przepiękne miejsce!
Skansen filmowy Soplicowo w Cichowie
Wreszcie ostatnie miejsce to skansen filmowy. Znacie budynki ze zdjęć? Oczywiście! Wystąpiły w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy!
Po zakończeniu zdjęć do filmu budynki zostały przeniesione właśnie do Cichowa. Już około dwadzieścia lat można spacerować między budynkami, jeść w nich i pokazywać dzieciom zwierzyniec.
Tak naprawdę nazwanie tego miejsca muzeum jest mocno na wyrost. Brakuje tu wystawy z prawdziwego zdarzenia i choć kiedyś był tu urządzony pokoik Zosi, a w zabudowaniach gospodarczych były wystawione narzędzia i artefakty dawnej wsi, to dziś to melodia przeszłości.
Jednak czy to z sentymentu (jako nastolatka chodziłam tu z mojego domu na piechotę kilka razy w roku) czy po prostu dlatego, że jest tu bardzo ładnie, ja bardzo lubię odwiedzać Soplicowo – np. po to, by rozłożyć koc i z rodziną urządzić sobie piknik.
Oczywiście latem.
Skansen czynny w weekendy w sezonie letnim.
Inne artykuły o Wielkopolsce:
- Pojezierze Leszczyńskie i piękno małej ojczyzny
- List miłosny do Poznania
- Przeszłyśmy 200 km po Wielkopolskiej Drodze św. Jakuba
Dzięki za przeczytanie artykułu!
Mam na imię Agnieszka i od 8 lat prowadzę blog i opowiadam wam o świecie. Napisałam 4 przewodniki turystyczne i ponad 500 artykułów podróżniczych. Większość z nich przeczytacie na tym blogu. Zapraszam do dalszej lektury. Na górze macie menu, a tam wszystkie teksty 🙂
Artur
24 lutego, 2021Super, że muzea otwarte. O wiele bardziej popieram otwarcie muzeów oraz hoteli niż galerii handlowej. Moim zdaniem otwarcie sklepów spożywczych w każdą niedziele zmniejszyłoby kolejne skupiska
dommieszkanie
22 lutego, 2021Ej, ej, ej… z jakiej daty ten artykuł? Zainteresowałaś mnie, ale nie wiem czy to w miarę nowy wpis.
Agnieszka Ptaszyńska
5 marca, 2021ma kilka dni 🙂 aktualny