Ścieżka Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.
Ścieżka zaczyna się na skrzyżowaniu Wawelskiej i al. Niepodległości. Jest to szlak, którym przez lata Kapuściński chodził na spacery, codziennie, jeśli tyko był w Warszawie. Na początku ścieżki, w krzakach na tyłach Biblioteki Narodowej stoi ruina domku. Nie jest to jednak TEN dom, w którym reporter jako dziecko mieszkał z rodzicami i siostrą. Ich adres to było osiedle 3, domek 6. Fińskie cuda na Polu Moko zostały rozebrane w latach 70. Spacer poranny, czyli wspomnienie pisarza tamtych czasów możecie przeczytać tu.
Wracając w kierunku Ochoty googlnęłam jeszcze dwie rzeczy i poszłam na ul. Prokuratorską, gdzie Kapuściński mieszkał aż do śmierci. (Wdowa mieszka tu nadal). To jest krótka ulica (tylko 11 domów). Ponieważ nie znałam dokładnego numeru, chciałam sfotografować wszystkie budynki i potem poszukać konkretu. Zrobiłam pierwsze zdjęcie, zagadałam pana z domu naprzeciwko, okazało się, że dobrze trafiłam. Jak się okazało, pan sam lubi robić zdjęcia i był tak miły, że zaprosił mnie do swojego okna, bym mogła lepiej złapać perspektywę. Kiedy wychodziłam z „gości” widziałam, jak żona pisarza wchodzi do domu, ale nie chciałam jej zawracać głowy, zresztą byłam do tego zupełnie nieprzygotowana.
Artykuł początkowo ukazał się na blogu Podróżująca Rodzina. Zobacz też inne pomysły na spacer w Warszawie.
Magdalena Dziadosz, mama Saszy i Idy. W teorii archeolożka śródziemnomorska i muzealniczka, skrzętnie wykorzystująca wiedzę zdobytą na studiach w swojej pisarskiej pasji. W praktyce właścicielka firmy zajmującej się komunikacją i PR-em. Dużo pisze na różne tematy. Uwielbia podróże, najbardziej te blisko natury: długodystansowe spacery oraz wycieczki górskie. Ale doceni też wieczór na szpilkach w wiedeńskiej operze.
Co myślisz?