Gruzja – opisane miejsca

Gruzję odwiedziłam w 2013 roku razem ze swoją przyjaciółką Pauliną. Podróżowałyśmy po niej autostopem ponad 3 tygodnie, zdążyłyśmy więc zobaczyć najważniejsze atrakcje i zajrzeć w najpiękniejsze miejsca w górach, w tym zobaczyć najwyższy szczyt Gruzji – Szchara (nie, to nie jest Kazbek!). 
Gruzja jest tematem kilkunastu artykułów na blogu. Poniżej znajdziecie ich listę. Mam nadzieję, że pomoże wam zaplanować podróż po tym zakaukaskim kraju.

GRUZJA OGÓLNIE – najważniejsze informacje

 • Przygotowania do wyjazdu: jak się przygotować do wycieczki po Gruzji, jak w kraju wygląda sprawa transportu, jak lecieć do Gruzji i polecane przeze mnie noclegi i książki.
 • Top 5 Gruzji: według mojej współpodróżniczki Pauliny. Paula opowiada, co w Gruzji zrobiło na niej największe wrażenie. Niekoniecznie opowiada o miejscach – raczej o przygodach.

GÓRNA SWANETIA

 • Mestia i Swanetia: W tym tekście znajdziecie ogólnie o Swanetii i jej turystycznym centrum – miasteczku Mestia
 • Uszguli: podobno najwyżej położona wioska Europy. A według mnie największa trakcja Gruzji i najpiękniejsze miejsce, jakie w niej widziałam

 Kazbegi klasztor

IMERETIA

 • Kutaisi: kilka uwag o pierwszym zetknięciu z Gruzją i nasze przygody męsko-damskie

KACHETIA

 • Gruzińskie wino: Do Kachetii się jedzie po wino. Jedną z atrakcji może być zwiedzanie winnicy, co wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku winnic włoskich. 
 • Trasy zwiedzania Kachetii: Propozycje tematycznych wycieczek po winnym regionie Gruzji
 • Dawid Garedża: uwagi o pięknym gruzińskim klasztorze i o poznanych w drodze ludziach

 MCCHETA-MTIANETIA

 • Mccheta: Bardzo historyczne miasto po drodze z Tbilisi do Kazbegi. Tradycyjna religijna stolica Gruzji.

TBILISI

 • Tbilisi: miasto, które mnie urzekło. Zwłaszcza jego kamienice z drewnianymi balkonami

Tbilisi

12 Komentarzy
 • Memy
  15 czerwca, 2022

  Prawdziwy przyjaciel to nie ten, kto osusza łzy twoje, Niczm jak Drapieżne lwy Tołstoje, ale ten, kto nie pozwala ci ich wylewać, innym zabrania się z Ciebie wyśmiewać E. F. Teixeira & Zeroo Cool..

 • CzajkaTravel
  21 maja, 2018

  Wow,jakie obszerne zestawienie miejsc/atrakcji w jednym miejscu. Lubie takie wpisy. Jeszcze raz dziękuje. ; )

 • ~Dagmara
  24 kwietnia, 2016

  Hej!

  My tez odwiedziliśmy Gruzję! Praktyczne porady i piękne zdjęcia, zapraszamy tu: http://www.zyczpasja.pl/gruzja-i-armenia-lato-2015/

 • ~Marcin Rogalski
  4 marca, 2016

  Cześć 🙂
  Nie wiem czy mogę u Agnieszki na blogu takie rzeczy pisać, ale mieszkam w Tbilisi i mam tam firmę turystyczną. Organizujemy wyprawy, objazdówki, trekkingi, rajdy jeepami, oraz bardzo często winobrania, na których można degustować lokalne wino w winnicach w Kachetii.
  Jeśli ktoś chciałby pomocy przy organizacji wyjazdu, wynajmu busika, lub po prostu zapytać czegoś o Gruzji, proszę się śmiało kontaktować.
  marcin.rogalski@gruzja-wyprawy.pl 🙂

  Wpisy o Gruzji nie są słabe :), są bardzo zwięźle napisane ale bardzo treściwie .
  Pozdrawiam.

 • ~MonaLisa
  25 lutego, 2016

  Witam, super kombinacja przyjemnego z pożytecznym (czyli fajnie się czyta i dużo dowiaduje :)).
  Wybieramy się 9 osobową grupą do Gruzji w ostatnim tygodniu maja. Lądujemy w Tbilisi, gdzie spędzimy pewnie ze 2 dni, a potem zaczniemy się przemieszczać w stronę Batumi. Czy jest coś ciekawego na tej trasie, gdzie moglibyśmy się zatrzymać na 1-2 dni? Myślałam o tym parku narodowym po drodze, ale może jest szansa na coś mniej oczywistego / turystycznego? 🙂 Będę wdzięczna za podpowiedź! Dziękuję i pozdrawiaM

 • ~Meksykanka
  15 lipca, 2015

  Czytanie tego bloga to prawdziwa uczta. Właśnie wybieram się z rodziną do Swanetii. Dziękuję!

 • ~marceli
  26 kwietnia, 2015

  Nas wyszło koło 1000zł na osobę 2 tygodnie w Gruzji z przelotem ale jadąc grupą 40 osobową na pewno nie wszystko da się zrobić niskobudżetowo 🙂

 • ~Przemo
  11 lutego, 2015

  Dzień dobry, bardzo mi się podoba Twój blog, jestem pasjonatem Gruzji i obecnie rozpocząłem studia na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu kierunek Turystyka i Rekraacja, będąc pod wpływem wizyty w Gruzji. Zwiedziłem ze znajomymi Batumi, Kutaisi, Borjomi i Tbilisi. Chce na II polowe sierpnia zorganizować wycieczkę dla 40 osób której koszt mieścić się ma max 3500 z przelotem chociaż chciałbym taniej ok 2000 zł. Ale to plan na ten semestr. Bardzo podziwiam i śledzę ludzi opisujący we wspaniały sposob i tym samym zachęcając do zwiedzania tem przepiękny kraj, otwartych i mega uprzejmych ludzi. Gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych wyprawach, licząc na kontakt, pozdrawiam Przemo.

Co myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *