Miasta sztuki Emilii Romanii


Zanim ruszyłam po raz pierwszy do Emilii Romanii, kraina ta kojarzyła mi się przede wszystkim z kulturą. Znajdują się tu aż trzy zapisane na UNESCO miasta – Ferrara, Modena i Rawenna. Dodatkowo Bolonia została uznana miastem muzyki UNESCO, a Parma… moim zdaniem powinna być miastem teatru. Dochodzi do tego Rimini (miasto filmu) i Piacenza, wspaniałe miasto, w którym mieszają się wszystkie epoki.

  • Bolonia – stolica Emilii Romanii i miasto, połączone z Polską wieloma tanimi lotami. Sama je uwielbiam. Gdy klikniecie na link zobaczycie listę wszystkich artykułów, które o nim napisałam.
  • Ferrara – Równie piękna co Bolonia, a jednak zupełnie inna. Podczas gdy Bolonia mami swoimi arkadami, Ferrara to idealne miasto renesansowe. Polecam przejrzeć wystawy w tutejszych muzeach. Jest co pooglądać. Na blogu znajdziecie też tekst o tutejszym cmentarzu żydowskim.
  • Rimini – Zdaje się, że to miasto zna każdy, prawda? Nieprawda. Większość turystów zna plaże i to na nich się kisi. Zadziwiające, jak niewielu z nich trafia na stare miasto, które jest naprawdę urocze. Polecam zwłaszcza dzielnicę San Giuliano, którą uwielbiał, spędzający tu swoją młodość, Fellini.
  • Modena – Podobnie jak Ferrara, jest to miasto UNESCO. Znajduje się tutaj przepiękna katedra. Być może więcej osób przyciągnie muzeum Ferrari. Enzo Ferrari urodził się właśnie tutaj.
  • Pozostałe miasta sztuki to: Rawenna, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Forli i Casena. Większość z nich zwiedziłam w czasie swojego dwutygodniowego road tripu.
1 Komentarz
  • Solorz Memy
    15 czerwca, 2022

    Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny. Widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

Co myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *