Polska – opisane miejsca

 

Żaden podróżnik nie powinien nazywać się podróżnikiem, jeśli ignoruje odkrywanie swojego własnego kraju. Gdzieś przeczytałam to zdanie i stało się jednym z moich ulubionych. Odkrywać Polskę zaczęłam niedawno, zaledwie kilka lat temu. Staram się o niej regularnie pisać i pomóc wam odkrywać ją dla siebie. Wszak czasem wystarczy wolne popołudnie, by odbyć mikropodróż.

Wielkopolska i Małopolska – ziemie lepiej mi znane

Sama pochodzę z wielkopolskiego Leszna. Dzieciństwo spędzałam nad tutejszymi jeziorami. Bo – być może nie wiecie – Leszno znajduje się na pojezierzu. Mamy tu kilkadziesiąt jezior. Nic więc dziwnego, że od dziecka potrafię dobrze pływać.

Potem przyszły studia i kolejno Poznań i Kraków te dwa miasta swego czasu nazywałam “domem” i pewnie byłabym w nich niezłym przewodnikiem. Zwłaszcza, że w dużych skupiskach czuję się jak ryba w wodzie. Życie ulicy, knajpki, miejsca związane z kulturą – obcując z nimi jestem sobą.

Wiosną 2016 roku przeprowadzam się na Podhale, którego trochę się boję. Po pierwsze – będę mieszkać w niewielkiej mieścinie, jaką jest Rabka-Zdrój. Po drugie – moje przekonania obyczajowe raczej będą tu w poważnej mniejszości. To co w lewicowym Lesznie jest normalne, tu niekoniecznie musi być. 

Współpraca ze śląskim 

W 2015 roku podjęłam współpracę blogerską z województwem śląskim. W jej wyniku na blogu powstają kolejne teksty o województwie. Docelowo ma ich być kilkanaście. Z zainteresowaniem dokładnie zwiedzam Śląsk, Jurę, Zagłębie i Beskid i cieszę się, że mogę przeżyć tak świetną przygodę z poznawaniem własnego kraju. 

Ulubione teksty o Polsce

  • 10 miejsc, w których warto schować się przed światem. Poprosiłam swoich znajomych blogerów, by wskazali 10 miejsc, w których diabeł mówi dobranoc, a które są wspaniałym miejscem na wypoczynek – weekend czy nawet tydzień. Powstał artykuł, który uwielbiam i który polecam każdemu. Sama jestem fanką agroturystyk, a tu ich od groma. Polecam!
  • Wschowa: cmentarz co to niekatolicki. Dużo się mówi o wielokulturowości polskich ziem. Najczęściej w kontekście żydowskim lub prawosławnym. Mam wrażenie, że zapominamy, że ziemie polskie to też kultura germańska. 10 km od mojego rodzinnego miasta znajduje się wspaniały ewangelicki cmentarz. Spójrzcie tylko na te zdjęcia!
  • Rabczańska wiosna. Bałam się przeprowadzki do Rabki-Zdrój. Podchodziłam do niej bardzo ostrożnie, ważąc w dłoni jej plusy i minusy. Przez kolejne lata będę starała się oswoić Podhale, również poprzez pisanie o nim. W tym tekście poczytacie o moich obawach. 
  • Kraina otwartych okiennic. Polecam zerknąć w to miejsce, głównie dlatego, że jest tak nieznane. Podlasie i ogólnie wschodnia Polska, to dla mnie egzotyka. Zwiedzać ją zaczęłam dopiero dwa lata temu, jadąc na tydzień na Podlasie. Wtedy odkryłam krainę otwartych okiennic. Brzmi magicznie, prawda? 
  • Śląskie smaki. Mam taki pomysł, by napisać po jednym artykule o kuchniach każdego z polskich regionów (zapraszam województwa do współpracy!). Śląskie smaki zachwycają mnie szczególnie, bo jest to najlepiej rozwinięty kulinarny szlak w Polsce. Kapelusze przed twórcami szlaku. Nic tylko jeździć i się zajadać.

 

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE TEKSTY PRZYDATNE W PLANOWANIU
22 Komentarze
  • fotograf kraków
    17 kwietnia, 2021

    super wpis, Gratulacje !

  • Marzena
    18 lutego, 2021

    Zapraszamy na Kaszuby:-) Też warto sprawdzić co u nas piszczy w trawie:-)

    • Agnieszka Ptaszyńska
      5 marca, 2021

      koniecznie. Tam mnie jeszcze nie było.

  • Justyna
    12 lutego, 2021

    Cześć! Ja zdecydowanie dodałabym Olsztyn! Piękne miasto! Dużo zieleni, bardzo fajnie zagospodarowane. Okolice otaczają liczne lasy i jeziora! Moim faworytem jest Starówka, która pomimo niewielkich rozmiarów jest skupiskiem dobrych restauracji i kawiarni! Plaża miejska-pełno atrakcji w sezonie i poza nim, a do tego możliwość wypożyczenia motorówki bez patentu na każdym kroku w celu poznania jeziora z perspektywy wody! Z racji tego, że wypożyczalni wodnych jest pełno ja stawiam na Na Wiatr! Warto o nich wspomnieć, bo zostało nie wiele firm takich jak oni, które robią swoje zachowując najwyższy standard i nie mają przysłowiowego parcia na szkło. Korzystałam z rodziną z ich sprzętów już nie raz, ale na pewno jeszcze wrócę, żeby jeszcze bardziej poznać Jezioro Krzywe! Pozdrawiam!

  • Nowy Sącz
    30 grudnia, 2020

    Mieszkamy w pięknym kraju, mamy góry, lasy, jeziora i morze. Każdy zakątek jest inny i tym samym zachwycający na swój sposób 😉

  • Morgana
    3 kwietnia, 2020

    Witaj
    Mieszkam w Małopolsce w pięknym malowniczym miasteczku Alwernia:)
    Warto ją odwiedzić, bo mieszkańcy są gościnni, mamy także dużo zabytkowych miejsc 🙂
    Serdeczności przesyłam:)
    http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  • Marek Kraków
    20 listopada, 2019

    Ja uwielbiam Kraków i małopolskę i zamierzam tam wrócić jeszcze w tym roku.

  • Helski Nocleg
    29 maja, 2018

    Wielka szkoda bo jak zwykle nie znalazłem Polskiego morza. Żadnej podróży, wyprawy czy opisu ciekawego miejsca z nad morza. Dajcie coś o Helu, o półwyspie Helskim o ciekawych miejscach czy noclegach nad morzem. Wspaniałe miejsce na samym czubeczku Polski, tam gdzie wszystko się zaczyna. Helskie noclegi w apartamencie Sea w Helu z prawdziwie nadmorskim klimatem. Smak morza i kultury tego regionu Napiszcie proszę o Helu

  • Helski Nocleg
    29 maja, 2018

    Wielka szkoda bo jak zwykle nie znalazłem Polskiego morza. Żadnej podróży, wyprawy czy opisu ciekawego miejsca z nad morza. Dajcie coś o Helu, o półwyspie Helskim o ciekawych miejscach czy noclegach nad morzem. Wspaniałe miejsce na samym czubeczku Polski, tam gdzie wszystko się zaczyna. Helskie noclegi w apartamencie Sea w Helu z prawdziwie nadmorskim klimatem. Smak morza i kultury tego regionu Napiszcie proszę o Helu

  • ~Ustka jest piękna
    7 września, 2017

    A pomorskie może jest w planach? Zapraszamy do naszej pięknej Ustki!

  • ~Iga
    2 kwietnia, 2017

    Brakuje mi tu smaków Kurpi. Pozdrawiam

  • ~Marek
    2 marca, 2017

    A może by tak skierować swoje kroki w stronę zachodu?

    Szczecin serdecznie zaprasza. Z pewnością jest tu co zobaczyć, takie urokliwe miejsca jak Wały Chrobrego czy Zamek Książąt Pomorskich. Warto zobaczyć Puszczę Bukową, która skrywa w sobie interesującą historię oraz podziemne tunele, aż po nostalgiczny największy cmentarz w europie. Na koniec warto wybrać się do najstarszego czynnego kina na świecie i zjeść szczecińskiego pasztecika.
    Zapraszamy serdecznie do nas

  • ~Mańka
    20 grudnia, 2016

    Czy będzie też coś o Mazurach? Uwielbiam tę krainę geograficzną oraz lubię czytać Twój blog. Fajnie by było, jakbyś coś napisała o tamtych rejonach.

  • ~krawczak.blog.pl
    10 października, 2016

    Bardzo fajny blog. Miło jest poczytać o miejscach w których się było. Wskazówki dla podróżnych +/-. Wielki szacunek za blog. Sam zacząłem prowadzić blog związany z fotografią oraz podróżami i wiem jaki to ciężki kawałek chleba. Pozdrawiam i kto może do zobaczenia na szlaku? 🙂

  • ~Daria
    10 kwietnia, 2016

    Listę oczywiście można rozwijać w nieskończoność, bardzo mnie cieszy, że będzie tu coraz więcej o Polsce, bo inspiracji szukam cały czas, a to źródło jest zawsze pewne i sprawdzone

    • Agnieszka Ptaszyńska
      4 lipca, 2016

      wielkie dzięki za opinię o “sprawdzonym źródle”! To wiele dla mnie znaczy.

  • ~Szczawnica
    8 lutego, 2016

    Do listy dodałbym oczywiście Pieniny.

    • Agnieszka Ptaszyńska
      4 lipca, 2016

      Bardzo chętnie przyjadę i coś napiszę. Może wspólnie coś fajnego stworzymy? 🙂

Co myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *