Sycylia: Wybrałyśmy 10 największych atrakcji

–> Sycylia: zwiedzanie wyspy
–> Co zobaczyć na największej wyspie Morza Śródziemnego
–> Miasta, miasteczka i góry Sycylii


Gdy zakończyłam samochodową wycieczkę dookoła Sycylii, poprosiłam moje trzy współtowarzyszki, by spisały na kartkach papieru 10 miejsc, które zrobiły na nich największe wrażenie. Co by odpowiedziały na pytanie znajomych o to co zobaczyć na Sycylii. Ja zrobiłam to samo. Listy, mimo że się od siebie różniły, to jednak miały swoje punkty wspólne. Niektóre miejsca zostały spisane przez każdą z nas, inne przez trzy osoby. Powstała dość fajna lista największych atrakcji Sycylii. Myślę, że to jest ten moment, gdy należy ją spisać. Oto 10 najwspanialszych miejsc na Sycylii. Jedyna taka w polskim internecie! I po ponad 3 latach pisania o Sycylii na blogu – pierwsza tutaj. Nic tylko drukować i zabrać się za zwiedzanie Sycylii.

Głosujące: oczywiście takie listy nigdy nie są obiektywne. Głosowały 4 kobiety, które mają wiele punktów wspólnych. Wszystkie są z wykształcenia polonistkami, wszystkie czytają na potęgę, lubią architekturę, sztuki wizualne i teatralne. Wszystkie też lubią góry. Jedna (ja) spędziła na Sycylii już ponad 100 dni – zna ją więc najlepiej. Jedna była po niedawnej lekturze kilku książek o sycylijskiej mafii – przyjechała więc na wyspę zniesmaczona i głośno mówiła, że jest pewna, że jej nie polubi. Jak się okazało – myliła się. Trzy (czyli moje towarzyski) były na wyspie po raz pierwszy i pokonały trasę, którą znajdziecie tutaj. Nie widziały np. Taorminy, co może wpływać na nieobecność jej na liście. Lista obejmuje tylko wyspę Sycylia. Pobliskie wysepki należące administracyjnie do Sycylii nie zostały tu ujęte.

 1. Majestatyczny wulkan Etna – wycieczka na szczyt

Sycylia atrakcje wulkan Etna

To pewnie nikogo nie zaskoczy. Bez dwóch zdań największe wrażenie zrobił wulkan Etna. Masywny szczyt widoczny jest ze sporej części wyspy i wyróżnia się na tle – i tak górzystego – krajobrazu. Etnę można zwiedzać wielorako. Pierwszy raz wchodziłam na szczyt od jego południowej strony. Drugi, zdecydowałam się na wycieczkę jeepem z okolic Taorminy i poznanie jej północnych stoków. Dzięki temu weszłyśmy do jaskini z lawy, oglądałyśmy przez okna zalesione zbocza i wjechałyśmy niemal na sam szczyt, gdzie spacerowałyśmy pomiędzy nieczynnymi kraterami, a przewodniczka opowiadała o kolejnych wybuchach, które się tu zdarzają.Sycylia atrakcje wulkan Etna

 • pod Etną spałam w miejscowości Linguaglossa w B&B Rosa. Pensjonatem zajmuje się najsympatyczniejsza kobieta pod słońcem. Linguaglossa to świetna baza wypadowa na północną część Etny
 • opisaną wycieczkę jeepem zarezerwujecie przez portal Viator. Opłaca się tym bardziej, że kosztuje tyle samo, co wjazd na szczyt Etny kolejką linową, a atrakcji o wiele więcej. 

Kup program wycieczki po Sycylii!

Masz ochotę na samodzielną podróż na Sycylię, ale nie masz czasu, by ją dobrze przygotować? Mogę Ci pomóc. Na zlecenie piszę indywidualne plany wycieczek, dostosowane do Twoich potrzeb. Szczegóły znajdziecie tutaj.

2. Katedra w Monreale

Sycylia atrakcje Katedra Monreale

Katedra w Monreale to absolutne dzieło sztuki normańskiej. W 2015 roku została wpisana na listę UNESCO, a ja się dziwię, że dopiero teraz. Wnętrze prostej z zewnątrz budowli w całości ozdobione jest mozaikami, które mienią się wszystkimi odcieniami złota. Sztuka normańska, której jest być może największym arcydziełem, to ciekawy twór. Powstała na Sycylii, ale związana jest ściśle z rządami północnych Normanów, którzy wykształcili kulturę będącą połączeniem bizantyjskiej, arabskiej i północno-europejskiej. Monreale mieści się na wzgórzu nad stolicą Sycylii – Palermo, zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta.

Sycylia atrakcje Katedra Monreale

Sycylia atrakcje Katedra Monreale3. Skarby Palermo – zwiedzanie zabytków miasta

Sycylia atrakcje Palermo

Skoro jesteśmy tak blisko, to zwróćmy się ku Palermo. Stolica Sycylii pozostaje jej centrum już ponad 1000 lat. Jednocześnie jest to piąte największe miasto we Włoszech (po Rzymie i Mediolanie, Neapolu i Turynie). To miasto pełne kontrastów może zachwycić, ale może też przerażać. Przez dziesięciolecia pod władaniem mafii, do tej pory przypomina miasto po wojnie, które jakby nie może się pogodzić z XXI wiekiem. Zwróciłyśmy w nim uwagę przede wszystkim na dwa miejsca.

Przeczytaj też o 12 powodach, by zobaczyć Palermo. Klik!

Pierwsze to Capella Pallotinum w Palazzo Reale. Podobnie jak Monreale, jest to arcydzieło architektury normańskiej. Kaplica oczywiście jest dużo mniejsza niż katedra, jednak nagromadzenie takiego bogactwa na małej przestrzeni sprawia, że tym bardziej robi wrażenie.

Sycylia atrakcje Palermo

Drugie miejsce to katakumby w konwencie kapucynów. Jest tu pochowanych ponad 8000 osób, których ciała zostały zabalsamowane. Miejsce robi niesamowite wrażenie, choć jego zwiedzanie jest kontrowersyjne. W końcu chodzimy po cmentarzysku bez grobów.

 • w Palermo wynajęłyśmy świetne mieszkanie z tarasem na dachu, z którego było widać pół miasta. Bardzo polecam La terrazza sui tetti

zdj. groucho/flickr.com

4. Syrakuzy i ich liczne atrakcje

Sycylia atrakcje Syrakuzy

Drugim dużym miastem na liście są Syrakuzy. Miasto, które o dziwo nie ma swojej głównej atrakcji. Ma ich kilka! I nikt nie powie na pewno, która z nich jest najważniejsza. Podobnie nasze panie, też nie zwróciły uwagi na jedno miejsce. Zachwyciły je tutaj i katakumby św. Jana – najstarsze chrześcijańskie katakumby w Europie i park archeologiczny z niezwykłą jaskinią, zwaną Uchem Dionizosa. Śliczne jest też stare miasto na wyspie – Ortigia, ze swoimi kawiarniami i morzem, które otacza je z trzech stron. Jeśli lecicie Wizzariem do Katanii, to nie zapomnijcie tu przyjechać.

Sycylia atrakcje Syrakuzy

 •  mój osobny tekst o atrakcjach Syrakuz znajdziecie tutaj.
 • w Syrakuzach spałam już dwukrotnie. Raz w przepiękniej willi na obrzeżach miasta – Principe di Fitalia, która jest najlepszym miejscem w jakim spałam na Sycylii. Drugi raz w skromnym hoteliku kilkaset metrów od Ortigii i tyle samo od katakumb – w Populus Affitta Camere

Sycylia atrakcje Syrakuzy

5. Nekropolia Pantalica

Sycylia atrakcje: wąwóz Pantalica

Pantalica nie jest często odwiedzana przez turystów. Teoretycznie na trasie Katania-Syrakuzy, w rzeczywistości znajduje się głęboko w górach i by do niej dojechać, trzeba nadłożyć kilka godzin drogi. Warto!

Sycylia atrakcje wąwóz PantalicaPantalica to olbrzymia starożytna nekropolia w jaskiniach, usytuowanych w wąwozie rzek Anapo i Calcinara. Mieści się tu ok. 5000 grobowców, które są po prostu otworami w skałach, w których umieszczano ciała mieszkających na tych terenach Greków. Straciła na znaczeniu po wybudowaniu Syrakuz, które są oddalone stąd o 20 km. Dziś Pantalica to wspaniałe miejsce na piesze górskie wycieczki i – o zgrozo – na kąpiele w rzece. Spotkałyśmy tu głównie Sycylijczyków.

Sycylia atrakcje wąwóz Pantalica

6. Saliny pomiędzy Trapani i Marsalą

Sycylia atrakcje saliny w Trapani i Marsali

Pamiętam, że jak pierwszy raz usłyszałam o „plantacjach soli”, to wyobraziłam sobie nieciekawe przemysłowe wybrzeże. O jak się myliłam! Położone między Trapani i Marsalą baseny z solą mienią się w słońcu ciepłymi barwami, a umieszczone na brzegu pagórki z soli nadają tym miejscom magiczną atmosferę. Moje ulubione miejsce, do którego wzięłam swoje towarzyszki to restauracja Mamma Caura. Jej przepiękny ogródek posiada widok na zatokę, stary wiatrak i port, z którego odpływają barki na wyspę Mozia. Polecam zamówienie lampki wina i delektowanie się zachodem słońca. Wtedy jest tu najpiękniej.

Sycylia atrakcje saliny w Trapani i Marsali

 • Restauracja Mamma Caura znajduje się na Corso da Ettore Infersa, już na terenie Marsali
 • Osobny tekst o atrakcjach Marsali przeczytacie tutaj.
 • W Marsali spałam w pensjonacie Dimora Tipica, który oferuje proste pokoje w centrum miasta. Polecam jednak zatrzymać się w Paceco w przepięknej agroturystyce Agriturismo Antico Baglio. Magiczne miejsce, z którego nie chce się ruszać.

Sycylia atrakcje saliny w Trapani i Marsali

7. Villa Romana del Casale przy Piazza Armerinie

Sycylia atrakcje Villa Romana

Jedziemy do, często omijanego przez turystów, interioru wyspy. Tutaj znajduje się być może najbardziej niesamowity starożytny zabytek wyspy – Villa Romana del Casale. Jest to luksusowa willa rzymska, która w całości została pokryta mozaikami. Przyznaję – mam mozaikowego fioła i z zachwytem zwiedzam każde pokryte mozaikami miejsce. Jednak Villa Romana to mój numer 1.

Sycylia atrakcje Villa Romana

Dobrze zachowany dom ma 50 pomieszczeń. Podłogi większości z nich pokryte zostały mozaikami. Razem zachowało się 3500 metrów kwadratowych mozaik! Wśród obrazów widzimy między innymi sceny polowania, sceny z igrzysk, sceny erotyczne czy historyczne. Mało co na świecie zrobiło na mnie takie wrażenie. Nawet jeśli mozaiki nie wydają wam się seksowne, to zaklinam: jedźcie tu! Przy okazji odwiedźcie Piazzę Armerinę. Ta miejscowość to dla mnie kwintesencja prawdziwej, nieturystycznej Sycylii.

Sycylia atrakcje Villa Romana

8. Scala dei Turchi i park archeologiczny w Agrigento

Sycylia atrakcje Scale dei Turchi

Scale dei Turchi (czyli schody tureckie) to biały wapienny klif, który często jest porównywany do słynnego Pamukkale w Turcji, ale z jakiegoś powodu zrobiły na mnie większe wrażenie. Białe wapienne półki wpadają do morza i znajdują się wprost na plaży. Turyści i mieszkańcy Sycylii nie przyjeżdżają tu na zwiedzanie. Nie! Oni na tureckich schodach rozkładają ręczniki i po prostu się opalają, co jakiś czas wchodząc do wody czy rozmawiając z przyjaciółmi. Scala dei Turchi mieści się tylko kilka kilometrów od Agrygentu, gdzie znajduje się jeden z najpopularniejszych parków archeologicznych na wyspie (UNESCO). Ja od siebie polecę zatrzymanie się w samym mieście Agrigento, gdzie – jak w przypadku Palermo – mamy do czynienia z niekontrolowanym życiem ulicy, przez co jak po deszczu wyrósł tu fantastyczny street art.

Sycylia atrakcje Agrigento

 • osobny tekst o dwóch obliczach Agrigento: tym starożytnym i tym zaniedbanym, znajdziecie tutaj.
 • w Agrigento nocowałyśmy w mega ciekawym miejscu, 10 kroków od głównej ulicy starego miasta. Lerux International to hostel w okolicy pokrytej street artem. Świetne miejsce!

Sycylia atrakcje scala dei turchi

9. Stare miasto w Noto

Sycylia atrakcje Noto

Dolina Noto (Val di Noto) znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Sycylii. W XVII wieku miało tu miejsce potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość tutejszych miast. Z tego powodu w XVIII wieku miał tu miejsce barokowy bum budowlany, który zostawił po sobie kilkanaście pięknych miast i miasteczek. Według naszej ankiety najpiękniejsze to samo Noto.Sycylia atrakcje Noto

Jeśli nie lubicie architektury barokowej (ja nie lubiłam), to nie zniechęcajcie się. W Noto znajdziemy barok stonowany. Główna ulica miasta to aleja pełna potężnych pałaców, kościołów i teatrów. Wszystkie bogato zdobione sprawiają, że Corso Vittorio Emanuele w Noto to najpiękniejsza ulica, jaką widziałam.

 • Osobny artykuł o Noto znajdziecie tutaj.
 • w Noto polecam pensjonat Il Giardino del Barocco, który mieści się w jednym z licznych barokowych pałaców. Znajduje się tu przyjemny ogród, a śniadanie podawane jest w sali balowej. Możliwe jest też zwiedzanie zabytkowych pomieszczeń

Sycylia atrakcje Noto

10. Miasteczko Erice

Sycylia atrakcje: Erice

Wreszcie ostatni punkt na naszej liście to małe miasteczko znajdujące się tuż nad Trapani. Niewielka średniowieczna miejscowość jest w całości wykonana z kamienia, przez co zachowuje niepowtarzalną atmosferę. W czasach starożytnych znajdowała się tu świątynia bogini Wenus. Po jej rozebraniu wykorzystano wzgórze do celów obronnych, aż w końcu stało się miejscem zamieszkania notabli zachodniej Sycylii, gdy Trapani było tylko miejskim portem. Dziś Erice jest słynne również z powodu swoich znakomitych wypieków, z których wyróżnia się miejscowy przysmak: genovese.

Sycylia atrakcje: Erice

Sycylia atrakcje: Erice

Inne miejsca na Sycylii, które dostały po jeden lub dwa głosy, więc nie zmieściły się na liście, ale o których warto wspomnieć:

1. Morgantina – zapomniane starożytne miasto w pobliżu Enny w centrum wyspy. Zero turystów!

Sycylia atrakcje: Morgantina

2 Wąwóz Alcantara – przepiękny wąwóz w okolicach Taorminy

Sycylia atrakcje: wąwóz Alcantara

3. Caltagirone – miasto słynące z unikatowej porcelany

Sycylia atrakcje: Caltagirone

4. Taormina – dziewiętnastowieczna perła wschodniej Sycylii, tłumnie odwiedzana przez turystów. Osobny tekst znajdziecie tutaj.

Taormina i jej największe atrakcje (17)

5. Scopello – dawna tonara (miejsce przeróbki tuńczyka) i przepiękna plaża. Dziś uwielbiana przez nurków

Sycylia atrakcje: Scopello

6. Ragusa – drugie po Noto miasto w dolinie Noto, które zyskało nowy blask po trzęsieniu ziemi

Sycylia atrakcje: Ragusa

7. Marzamemi – bajkowe miasteczko nad brzegiem morza, z najbardziej urokliwym placykiem na Sycylii

Sycylia atrakcje: Marzamemi

8. Widok z Enny – z głównego placu Enny zobaczymy niemal połowę Sycylii, z pędzącą autostradą i majestatyczną Etną na czele.

Sycylia atrakcje: Ennaokładka

Ściągnij darmowy ebook!

Szukasz informacji o wakacyjnych miejscach, w tym o Sycylii? Ściągnij za darmo moją książkę. Tam zabrałam wszystkie opisane w 2016 roku przez blogerów podróżniczych miejsca. Bo oprócz mnie o wyspie napisało kilkanaście innych osób. To kilkanaście punktów widzenia i porad. 🙂 

button_chce-dostac-ebook

 To co? Rezerwujecie lot i pakujecie walizki? Jeśli tak, to zajrzyjcie na stronę na blogu poświęconą Sycylii (klik!). Tu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące cen, noclegów, kuchni i zwiedzania wyspy. A jeśli jesteś tu po raz pierwszy, to dołącz do czytelników bloga na Facebooku. Tam codziennie nowe inspiracje z podróży. 

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

27 przemyślenia na temat “Sycylia: Wybrałyśmy 10 największych atrakcji”

 1. ~Magdalena Vagabonda napisał(a):

  Witam,
  ta rzeźba Upadłego Ikara przed świątyniami w Agrigento (na zdjęciu), to praca Polaka, który niestety zmarł rok temu, Igora Mitoraja. Ja ze swojej strony dodam, że zawiedziona na Sycylii byłam miasteczkiem Cefalu, które niby ma być perłą tego regionu, a mieszkając w Palermo przez 5 tygodni, po jakimś czasie zaczął mi doskwierać brud i hałas tego miasta, co na początku miało swój urok 😉
  https://lifeinprogress528.wordpress.com/2016/03/28/palermo-z-innej-perspektywy/

  Pozdrawiam, Magdalena Vagabonda, wolontariuszka w podróży

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Potwierdzam – Cefalu to dla mnie był wielki zawód. Ale pewnie też dlatego, że byłam tam w sierpniu i miasteczko było zachodzone przez turystów. Jestem pewna, że poza sezonem jest ładniejsze. I oj tak – Palermo na pewno potrafi zmęczyć

   1. ~Magdalena Vagabonda napisał(a):

    Tu chyba jednak nie leży problem w turystach, bo ja byłam w Cefalu marcu, gdzie było cicho i spokojnie. Po prostu…miasto nie powala na kolana. Nie wiem skąd się biorą te wszystkie opinie o tej niby perle… Bywają lepsze i bardziej urokliwe mieścinki 🙂 Pozdrawiam i bezpiecznych podróż.

 2. ~Joanna napisał(a):

  Z czescia sie zgadzam ale tez duzo mi brakuje …czytam,ze wnioski zostaly wysuniete na podstawie osob ktore na Sycylie jedynie przyjezdzaly…Ja tu mieszkam i staram sie ja zwiedzic jak to tylko mozliwe 🙂 troche mi jednak jeszcze brakuje w tym opisie 🙂 pozdrawiam Joanna

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Ja mieszkałam 2 miesiące na Sycylii. Pozostałe owszem, były tylko dwa tygodnie. A co byś zamieniła i umieściła na liście top 10?

 3. ~Bazarek napisał(a):

  Bardzo dobry materiał fajnie opisany.
  Sycylia ma sporo uroku.

 4. ~Luxlife napisał(a):

  Ciekawy artykuł, a sama wyspa naprawdę piękna. Warto pojechać na okres wakacyjny gdzie temperatura do podziwiania wyspy jest świetna. Warte zobaczenia prowincje to oczywiście Palermo z miastem Palermo, gdzie jest masa pięknych zabytków jeszcze z czasów imperium rzymskiego oraz Syrakuzy, z świetnym widokiem na morze śródziemne 🙂
  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne posty. Zapraszam do mnie 🙂

 5. Bardzo urokliwa jest także Taormina. Natomiast wszystkim polecam spędzić choć 1 noc w hotelu/pensjonacie/domu na zboczu wulkanu Etna. Przepiękne widoki, a roślinność jak w tropikach, raj na ziemi 😉

 6. ~Katarzyna napisał(a):

  Bardzo ciekawy ten blog. Dzięki za wszystkie ciekawe i pożyteczne informacje. Wybieram sie z 3 przyjaciółkami w te okolice za kilka miesięcy i chcemy wiedzieć jak najwięcej. Chciałysmy zaopatrzyć się w przewodnik, ale widzę, że ‚sprzedaż tymczasowo wstrzymana’ Tobędzie można go pozniej kupic czy nie?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   można go kupić na Allegro. Wpisz „Trapani i zachodnia Sycylia”. Tam sprzedaż bezpośrednio z wydawnictwa.

   1. ~Katarzyna napisał(a):

    Wielkie dzięki. Rzeczywiście jest. Znalazłam, zobaczyłam i kupiłam 🙂

 7. ~Zośka napisał(a):

  Jakoś bez serca potraktowany temat. Polonistki powinny ładniej wysławiać się niż tak sztywno 😀 Palermo tak o… TOP 10 dość łatwo mozna wybrać, ale tym samym i potraktować bylejak, ledwo uzasadniając. Na Sycylii przede wszystkim skupić się trzeba na przyrodzie…

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   uzasadnienie jest chyba wystarczające w osobnych wpisach, do których prowadzą linki 🙂

 8. ~Maria napisał(a):

  Planuję wyjazd na Sycylię w lutym-marcu. Widzę, że na wyspie nie można się nudzić.
  Piękne zdjęcia.
  Czy Sycylia jest bardzo droga?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Nie, nie jest. Dużo tańsza niż np. północ Włoch. Polecam zajrzeć na mój tekst o cenach na Sycylii: http://zaleznawpodrozy.pl/2015/01/22/ceny-na-sycylii-w-2015-roku/

 9. ~Patrycja napisał(a):

  Pani blog był bardzo pomocny przy planowaniu naszej wycieczki na Sycylię 🙂
  Mam jeszcze jedno pytanie – czy może Pani napisać, z której konkretnie wycieczki na Etnę skorzystaliście? I czy wg Pani nadaje się ona dla rodziny z dzieckiem?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Cieszę się, że pomogłam. Wycieczka ta: https://www.partner.viator.com/en/17422/tours/Catania/Etna-and-Alcantara-Full-Day-Tour/d22664-19933P4
   Jak najbardziej nadaje się dla dzieci. Jest bardzo spokojna. 🙂

 10. ~anula napisał(a):

  Czy wycieczkę tymi jepami na Etnę trzeba rezerwować dużo wcześniej czy można tak z biegu?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

 11. ~Orson napisał(a):

  Taormina oraz Cefalu robi wrażenie. Chciałbym jeszcze raz tam wrócić i zobaczyć Ennę – to ostatnie zdjęcie jest niesamowite.

 12. ~Andrzej napisał(a):

  Fajny tekst!
  Pytanie: lecę na tydzień do Trapani. Zakładając, że nie zawsze będzie wiało (i kite nie zechce polecieć) gdzie warto Pani zdaniem się ruszyć mając jeden dzień, albo dwa? Saliny rozumiem, ze zdołam odwiedzić wieczorkiem, ale gdzie warto się wybrać naprawdę?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   polecam swój tekst o atrakcjach w okolicach Trapani: http://zaleznawpodrozy.pl/2014/10/09/10-najwiekszych-atrakcji-zachodniej-sycylii/ Ja zdecydowanie polecam każde z tych miejsc. Ale mając dwa dni, to chyba bym wybrała Marettimo

 13. ~Krzysiek napisał(a):

  Dzięki za wszystkie wpisy o Sycylii – pomogły mi zaplanować urlop 🙂
  Mam pytanie o wycieczkę jeepami na etne.
  Opis pod linkiem sugeruje że w standardowej cenie 88euro wjeżdża się tylko na ~2000m. 2500 to dopłata 30euro za kolejkę, a 3000m to kolejne 32 euro.
  W sumie 150 euro 🙁
  Piszesz że „wjechałyśmy niemal na sam szczyt, gdzie spacerowałyśmy pomiędzy nieczynnymi kraterami”.
  Wiesz może czy plan wycieczki się zmienił czy może błędnie rozumiem opis ?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   faktycznie coś się zmieniło. Ja opowiadałam o wycieczce, która nie zakłada wjazdu kolejką, a poruszanie się cały czas jeepem. Muszę podmienić link.

 14. Jagoda napisał(a):

  Witam,

  planuje wlasnie wyjazd na Sycylie, moge sobie pozwolic na dlugi urlop.Biorac pod uwage wszystko co powyzej opisane, czyli top 10, na ile powinnam zaplanowac wyjazd?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *