Trapani – zwiedzanie okolic

Do Trapani pierwszy raz pojechałam na wycieczkę w 2013 roku. Nie jest to trudne – ot Ryanair lata przez pół roku tak z Warszawy, jak i z Krakowa. Jeszcze tego samego roku tam wróciłam, by przez 2 miesiące pracować dla tamtejszego biura podróży. Rok później napisałam przewodnik po tej części wyspy. Razem spędziłam tu ok. 80 dni.

[wp_geo_map]

 

Zacznij od tych tekstów

Jeśli interesuje Cię zachodnia Sycylia i Trapani, to poniższe teksty uznasz za najbardziej przydatne do ogólnego zaplanowania wyjazdu. W dalszej kolejności przejdź do szczegółowych notek o danych miejscowościach i turystycznych miejscach. Pamiętaj też, że informacje o cenach na Sycylii czy plan wycieczki po całej wyspie, znajdziesz w dziale z artykułami o całej wyspie.

 • 10 największych atrakcji zachodniej Sycylii wraz z filmikiem, który dla was zmontowałam. Po tym jak zajrzałam pod każdy zachodniosycylijski kamień mogę powiedzieć, że to jest dla mnie top 10. Lista oczywiście subiektywna, często niezgodna z tym, co przeczytacie w ulotkach reklamujących region. 
 • Wycieczka samochodowa po zachodniej Sycylii. W 2014 roku odbyłam wycieczkę dookoła prowincji i udało mi się zajrzeć praktycznie w każdy jej zakątek. Rozpisana jest na tydzień, więc jeśli planujecie wyjechać właśnie na tyle, to spokojnie możecie kopiować jej plan.
 • Kuchnia: ważna notka o regionalnej kuchni zachodniej Sycylii. Wypisałam tu wszystko, co musicie spróbować w tej części wyspy, wyjaśniłam zwyczaje i tradycje. Bardzo polecam ten wpis.  Kolejna notka o kuchni opisuje tradycyjny niedzielny obiad.
 • Plaże na zachodniej Sycylii: mały spis co gdzie. Nie jest to wykaz wszystkich plaż w regionie, ale z pewnością przybliży wam te najładniejsze.
 • Zamki: na zachodniej Sycylii. To coś dla zamkowych fanów. Cała Sycylia roi się od zamków, w prowincji Trapani widziałam wszystkie. W notce zobaczycie, jak wyglądają

sycylia 2

 

Przewodnik po Trapani i zachodniej Sycylii

TrapaniPrzod.pngPowiedzieć wam szczerze co o nim myślę? Okładka nienajlepsza, tu i ówdzie znajdziecie jakiś błąd stylistyczny. Ale jest to najlepszy do tej pory napisany przeze mnie przewodnik. Włożyłam w niego masę serca, przy pisaniu go zajrzałam pod każdy kamień, przeczytałam wszystkie materiały, jakie wpadły mi w rękę. Zapewniam, że w języku polskim nie znajdziecie dokładniejszego opisu okolicy. Czytelnicy mówią, że widać w nim mnie – mój styl i moje emocje. Trzykrotnie powiedziano mi, że jest to najlepszy przewodnik, jaki dana osoba czytała (najlepszy komplement!) Zapraszam was do zajrzenia na stronę przewodnika i mam nadzieję, że posłuży wam on w zwiedzaniu wyspy.

 

 

Teksty o poszczególnych miejscach prowincji

Przeczytaliście już informacje główne? Świetnie! Poniżej znajdziecie artykuły o poszczególnych miejscach prowincji. Moje ulubione miejsca znacie już z notki wyżej. Czas byście wybrali swoje!

 • Trapani: Prawdopodobnie odwiedzicie, albo nawet zatrzymacie się w Trapani – stolicy regionu. Niekoniecznie polecam – w tej części wyspy wolę mniejsze nadmorskie miejscowości. Jeśli jednak zdecydujecie się tu zostać, przeczytajcie impresje z pierwszego spaceru, o tym jak zamieszkałam w Trapani, o kolejnych spacerach po mieście i o zakupach na rybnym targu
 • Castellammare del Golfo: To miejsce w którym z kolei zatrzymać się polecam i to na cały tydzień. Przeczytajcie dlaczego.
 • Dolina Belice: W prowincji Trapani w latach sześćdziesiątych miało miejsce paskudne trzęsienie ziemi. Przeczytajcie o tajemniczych opuszczonych miasteczkach
 • Erice: To prawdopodobnie największa atrakcja turystyczna okolicy. Moje pierwsze wrażenie o kamiennym miasteczku nie było dobre, ale drugie za to znakomite! Będąc tu koniecznie spróbujcie słynnych ciach u Marii Gramattico. Znane na całym świecie.
 • Marettimo: To moja ukochana wyspa nie tylko włoska, ale w ogóle. Nie jest zbyt często odwiedzana – turyści jeżdżą raczej na Levanzo i Favignanę. Ja jednak polecam piękne, górzyste Marettimo!
 • Marsala: To kolejne po Erice popularne turystyczne miejsce. Wycieczki z całego świata przyjeżdżają tu spróbować słynnego wina w kantynie Florio. Ja polecam zatrzymać się tu dłużej niż na jeden dzień, a dlaczego przeczytacie tutaj
 • Mazara del Vallo: moje ulubione miasteczko na zachodniej Sycylii. Wyróżnia się wspaniałą barokową architekturą kościołów i pozostałościami po czasach arabskich. Uliczki Mazary przypominają raczej arabskie mediny niż włoskie miasteczka.
 • Monte Cofano: A teraz czas na naturę! Z Erice zobaczycie przepiękną górę – to Monte Cofano! Znajduje się na jej terenie niesamowita wioska w jaskini, którą koniecznie polecam zwiedzić!
 • Paceco: Trudno sobie wyobrazić pobyt we Włoszech bez odwiedzenia lokalnej kantyny. W Paceco, czyli jakieś 5 km od lotniska, jest taka najzwyklejsza na świecie, czyli przemysłowa. Polecam zajrzeć, bo to nie komercyjny twór, jaki łatwo jest znaleźć np. w Toskanii.
 • Rezerwat dello Zingaro: najpopularniejszy rezerwat przyrody na zachodniej Sycylii. Chętnie bym do niego wróciła, by pochodzić po tutejszych górach. Nie wszystkie szlaki jeszcze zeszłam. Są tu też bardzo lubiane plaże.
 • Saliny pomiędzy Trapani i Marsalą. Kolejna perełka regionu Napisałam o ich niezwykłym mikroklimacie i znakomitych widokach.
 • San Vito Lo Capo: Najpopularniejsze miasteczko turystyczne w tej części wyspy szczyci się niezwykłą kulturą kuskusu. Co roku odbywa się tu festiwal tej potrawy. San Vito jest super położone, na samym końcu wyspy.
 • Segesta: Wreszcie być może najpiękniejszy park archeologiczny na Sycylii. Dla mnie to wcale nie jest Agrygent czy Selinunt, ale właśnie Segesta. Ekstra jest!
4 Komentarze
 • ~Nici
  12 maja, 2017

  Czy można jeszcze kupić Twój przewodnik ? Wybieram się w okolice Trapani i myślę, że to będzie doskonały wybór ! 🙂

  Pozdrawiam,
  Nicola.

 • ~Nici
  12 maja, 2017

  Czy można jeszcze kupić Twój przewodnik ? Wybieram się w okolice Trapani i myślę, że to będzie doskonały wybór ! 🙂

  Pozdrawiam,
  Nicola.

 • ~Angelika
  17 marca, 2017

  W przyszłym tygodniu wybieram się do Trapani. Chciałabym popłynąć na wyspę Favignana. Czy bilety trzeba zabookować z wyprzedzeniem na stronie internetowej czy wystarczy udać się chwilę wcześniej do portu? Pozdrawiam 😉 Ps. Świetny blog! 😉

 • ~Angelika
  17 marca, 2017

  W przyszłym tygodniu wybieram się do Trapani. Chciałabym popłynąć na wyspę Favignana. Czy bilety trzeba zabookować z wyprzedzeniem na stronie internetowej czy wystarczy udać się chwilę wcześniej do portu? Pozdrawiam 😉 Ps. Świetny blog! 😉

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *