Tbilisi: atrakcje, które trzeba zobaczyć w stolicy Gruzji

Mówią, że czasie podróżowania poznajemy siebie. To chyba jasne, prawda? Frazes, który czytamy wszędzie i słuchamy od każdego. Jeden z tych nieśmiertelnych motywujących cytatów o podróżowaniu. Zakładam, że większość moich czytelników go zna i zakładam też, że większość się z nim zgadza. W podróży poznajemy nasze potrzeby, przy ograniczonym limicie finansowym decydujemy, na czym nam bardziej zależy, gdzie odpoczywamy, a którą sytuację traktujemy jak przygodę, po której potem trzeba się zrelaksować by nabrać sił na kolejną.

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

I tu wjeżdżamy do Tbilisi. Po 10 dniach w Gruzji (głównie w górach) zatrzymujemy się na dwa dni w ociekającej słońcem, półtoramilionowej metropolii.

Jak na to reagujemy? Można by być smutnym, że to już koniec. Że skończyły się wędrówki po pięknym Kaukazie i że jesteśmy skazane na hałas, korki i miejski smród.

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Albo możemy się cieszyć. Że odpoczywamy w czystej kawiarni, łazimy po sklepach, bazarach, monastyrach i muzeach. Że mamy okazję zakosztować miejskiego, dodającego energii gwaru i że nasza głowa pęka od pomysłów, naładowana kulturą, nauką i nowoczesnością.

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

W Tbilisi dowiedziałam się o sobie czegoś nowego: odpoczywam w miastach.

Zatrzymałyśmy się w niewielkim Thank you Hostel, który mieści się w samym centrum miasta, na przeciwko bazaru antyków. Po wcześniejszych noclegach w różnych częściach Gruzji, tu powitało nas nowoczesne mieszkanie z piękną wanną i wygodnym wystrojem. Właściwie od razu zaprzyjaźniłyśmy się z właścicielem. Ramazi jest rewelacyjną, przeinteligentną osobą, z którą chciało się spędzać większą część dnia. Facet jest reżyserem, który nakręcił pierwszy w Gruzji horror. Chyba mogę powiedzieć, że jest pierwszą poznaną na tej wycieczce osobą, o której chce mi się napisać więcej. Ale może nie tu i nie teraz. Myślę, że w przyszłości powstanie cykl tylko o poznanych w czasie podróży ludziach. A teraz wróćmy do historii o mieście, bo ci, którzy trafili na bloga przez wygooglanie “Tbilisi atrakcje”, pewnie zaraz się wściekną i zamkną stronę.

Thank you Hostel niestety już nie istnieje. Jednak Tbilisi znane jest ze znakomitych miejsc do spania. Przejrzyjcie tylko najlepsze oferty i wybierzcie coś dla siebie. Klik!

Tbilisi: czy warto?

Miasto mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Wcześniej gdzieś czytałam, że nie jest niczym specjalnym i że należy z niego jak najszybciej znikać. Przeciwnie! Można tu spędzić całe dnie, a może nawet tygodnie. Jego atmosfera, architektura, położenie i życie uliczne są absolutnie rewelacyjne!

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Zaczęłyśmy od spaceru po bazarze antyków, po czym przeszłyśmy się na Plac Wolności.

Następnego dnia niespiesznym tempem poznawałyśmy stare miasto, aż po obowiązkowy punkt pobytu w Tbilisi – twierdzę Narikala. Chciałam się wybrać na łaźnie, ale ostatecznie spasowałam na rzecz gruzińskiej kuchni i spaceru na drugi brzeg rzeki, do bardziej nowoczesnej części miasta. Wieczór spędziłam przed komputerem, pisząc, w znakomitych okolicznościach, jakie mi dają kluboksięgarnie, kolejny rozdział pracy magisterskiej i kolejną notkę na bloga.

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Jeśli zastanawiacie się, jak długo zostać w Tbilisi, to zdradzę wam, że dwa dni to za mało. Przeznaczcie na to miasto tydzień! A jeśli nie możecie, to przynajmniej trzy dni.

Subiektywne największe atrakcje Tbilisi (kolejność losowa)

1.Bazar Antyków w Tbilisi

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Nasz pierwszy punkt zwiedzania. Spędziłyśmy tu bite dwie godziny i trudno nam było oprzeć się sprzedawanym tu obrazom, filiżankom i pamiątkom komunizmu. Rozłożeni w parku i na stoiskach sprzedawcy przyjaźnie zachęcali do ćwiczenia mojego, z dnia na dzień coraz lepszego, rosyjskiego.

2.Antykwariat przy parku 9 kwietnia

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Jako polonistki wpadłyśmy do środka, jak zaczarowane i na początku po kryjomu, potem już z aprobatą właściciela fotografowałyśmy znalezione tam skarby. Antykwariusz co i rusz opowiadał nam o posiadanych przez siebie książkach i, nie znając łacińskiego alfabetu, pytał w jakim języku napisane są poszczególne pozycje. Na koniec obdarował nas łacińskimi dziełami z XVIII wieku. Czy muszę jeszcze tłumaczyć dlaczego podbił moje serce?

3.Prospero’s Bookshop

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Jedno z tych miejsc, gdzie wpadłam w poszukiwaniu znanej, domowej atmosfery. Angielskie książki na półkach, włoska kawa w filiżance, wygodne fotele i spokojna zachodnia muzyka. Miejsce, gdzie spotykają się wszyscy przebywający w Tbilisi obcokrajowcy. Taka ostoja Zachodu. Ceny książek (w tym szeroki wybór pozycji o Gruzji), w porównaniu z innymi miejscami, bardzo przyzwoite.

Szukasz więcej informacji o Gruzji? Tutaj znajdziesz praktyczny post, o tym jak się przygotować do wyjazdu. Klik!

4.Okolice teatru Rezo Gabriadze Marionette z przylegającą do niego kawiarnią.

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

W swoim ukochanym smartfonie mam aplikację pokazującą mi tak zwane “bizzare places”. Teatr Rezo Gabriadze Marionette jest jednym z nich i jest przeuroczy. Polecam podejście tu w południe, kiedy na teatralnej wieży rozgrywa się minimarionetkowe przedstawienie. Kawiarnia obok droga, ale za to z rewelacyjnym, artystycznym wystrojem. Prze-prze-piękna!

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

5.Drewniane kamienice starego Tbilisi

To o nie chyba przede wszystkim chodzi w Tbilisi. One sprawiają, że Tbilisi jest niepowtarzalne i przepiękne. To ich się nie spodziewałam przede wszystkim. Pozwolę sobie opowieść o nich pozostawić zdjęciom.

Tbilisi

Tbilisi atrakcje co zobaczyc

Tbilisi atrakcje co zobaczycTbilisi atrakcje co zobaczycokładka

Ściągnij darmowy ebook!

Szukasz informacji o wakacyjnych miejscach, w tym o Tbilisi? Ściągnij za darmo moją książkę. Tam zabrałam wszystkie opisane w 2016 roku przez blogerów podróżniczych miejsca. Bo oprócz mnie o Gruzji napisało kilkanaście innych osób. To kilkanaście punktów widzenia i porad. 🙂 

button_chce-dostac-ebook

Jedziecie do Gruzji? Napisałam o niej kilkanaście tekstów. Znajdziesz je tutaj. A jeśli podoba Ci się blog, to dołącz do jego czytelników na Facebooku. Będzie mi bardzo miło. 🙂

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

3 przemyślenia na temat “Tbilisi: atrakcje, które trzeba zobaczyć w stolicy Gruzji”

 1. ~Pola napisał(a):

  Lubię ciszę i spokój, ale miasto potrzebuję do życia zdecydowanie. Po prostu jem „miastową” energię 🙂
  A Tbilisi wygląda na Twoich zdjęciach bajecznie – szczególnie kamienice podbiły moje serce 🙂

  1. ~Zależna napisał(a):

   a zapewniam, że nie sfotografowałam jedynych pięciu, jakie tam są. Ich tam jest dziesiątki, a nawet setki. Całe ulice! Rewelacja!

 2. ~Niania Bloguje napisał(a):

  Zgadzam się. Mnie też Tbilisi urzekło, spędziłam tam zaledwie dwa dni, ale tak jak piszesz trzeba tam spędzić przynajmniej 5 dni. Za rok planuje dłuzszy wypad do Gruzji to wtedy na pewno zabawie tam dłużej, bo miasto ma swój urok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *