Blogi podróżnicze – ranking blogów według tematów

Niewielu wie, że blogi podróżnicze w Polsce to potęga. Nie waham się tego powiedzieć głośno i wyraźnie, że mamy prawdopodobnie najlepszą blogosferę podróżniczą na świecie. W internecie znajdziecie ponad 500 regularnie prowadzonych blogów. Niektóre to relacje z wycieczek, inne skupiają się na praktycznych informacjach. Mamy blogi podróżnicze dla rodziców z dziećmi, samotne podróże kobiet, blogi emigrantów. Blogi skupione na tanim podróżowaniu czy – jak mój – na podróżowaniu ekologicznym. Poniżej znajdziecie ranking kilkudziesięciu blogów podróżniczych, które cenię i z którymi autorami współpracuję.

 

MÓJ SUBIEKTYWNY RANKING BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH (numer nie ma znaczenia, każdemu przyznaję jedynkę)

1. Zbieraj się – Mama i tata podróżują z dwoma córkami, z których jedna ma cztery, a druga dwa lata. Specjalizują się w jednodniowych wycieczkach po Dolnym Śląsku i Lubuskiem, ale spędzili też pół roku we wschodniej Azji, a także zjechali Stany Zjednoczone.

2. Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

3. Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

4. Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

5. Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

6. Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można. Świetne teksty, fajne tematy (np. opisane zostały wszystkie dolinki krakowskie) i przepiękne zdjęcia.

7. Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

8. Biegun wschodni – Para podróżuje głównie po Europie i głównie po jej wschodniej części. Ona uwielbia góry, on miasta. Razem stanowią tygiel doskonały. A sam blog bardzo praktyczny i na temat.

9. Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

10. Chwytaj dzień – podróże rodzinne dookoła świata i przepiękne zdjęcia! Zakochałam się zwłaszcza w relacji ze Stanów. Ta trójka zbyt długo nie usiedzi w jednym miejscu. 

11. LosWiaheros – literackie opowieści, dawniej z długiej podróży, dziś z Arktyki czy z podążania szlakiem elektrowni atomowych. Zawsze coś ciekawego.

12. I na deser coś z pieprzykiem. Bunkrów nie ma to blog z innej strony. Dużo tu alkoholu, seksu i narkotyków. Wszystko oczywiście w podróży. Również literacko.

 

Blogi emigracyjne i skupione na jednym kraju

 

AFRYKA

Blondynka w Krainie Tęczy – rzucić to wszystko i wyjechać do… RPA

W Afryce – Justyna zakochała się w Afryce już jakiś czas temu, a obecnie jest na etapie przeprowadzki do… Ugandy. Brzmi dziko, czyż nie?

 

AZJA

Rodzynki Sułtańskie – Zawsze można zaszaleć i za miłością do Turcji. UWAGA! Autorka bloga Gosia to jedna z najbardziej utalentowanych pisarek polskiej blogosfery!

Na Filipinach – Nie do Afryki? Hmm… to może rajskie Filipiny?

Skok w Bok Blog – Albo do Tajlandii! Wyobrażacie sobie życie na Phuket?

Emi w drodze – Względnie w Indonezji? Taki wybór!

Made in China – Ewentualnie do Chin, tam biały dobrze zarobi 😉

 

AMERYKA POŁUDNIOWA

Bolivia in my eyes – albo fru do Ameryki Południowej. Wpadlibyście na to by mieszkać w Boliwii?

Tresvodka (w Chile) – mamy też drugą pannę na południowym kontynencie. Tym razem w Chile 🙂 Ktoś się wybiera?

 

AUSTRALIA

Where is Juli + Sam – Albo do Australii, tam też może się nieźle udać. (Julia wylądowała tam po podróży dookoła świata, o której też dużo na blogu)

 

EUROPA

Italia poza szlakiem – Magda wyemigrowała do Niemiec, ale kocha Włochy. Na jej blogu masa praktycznych informacji o kraju i odkrywanie nieznanych smaczków.

Agua de Coco – sympatyczna para do Portugalii

I SAW PICTURES – Londyn? Spotkacie tam wiele rodzinnych twarzy 🙂

Mi alma es española – el mundo en español – blog dla wielbicieli kultury hiszpańskiej i latynoskiej. Dużo o nauce języka

Bałkany według Rudej – Nie ekspatka, ale za to podróżująca konkretnie po Bałkanach. Pewnego dnia przeczytam jej bloga od deski do deski. 

Na Litwie – tytuł bloga mówi sam za siebie. Autorka mieszka na Litwie i to o niej nam pisze. 

Anna Everywhere – Ania się nie ogranicza i chyba mieszkała już wszędzie. A jak nie mieszkała, to chociaż przejeżdżała.

  

Turystyka aktywna i outdoorowa

Znajkraj. Na rowerze i nartach biegowych – Turystyka aktywna na rowerze i nartach. Głównie po Polsce, ale autor ograniczeń nie zna. Świetny przewodnik na weekend!

Po prostu podróż – Kolejny świetnie wyglądający blog. Bardzo aktywnie, nurkująco, ciągle w drodze

 

Kobieta w podróży

TRAVELERKA – Albo że praca na etacie i nie dacie rady? Travelerka daje.

Plecak i walizka – Polecam zwłaszcza ze względu na nowy cykl: Wyzwanie Bucket List. Laska odwiedza 500 miejsc w Polsce i wiele więcej na świecie

Love Traveling – Znakomity blog Izy, która podróżuje mimo stałej pracy na etacie. Jest zakochana w Japonii, ale równie często przeczytać u niej można o lokalnych smaczkach Polski.

 

Turystyka kulinarna

Podróże od kuchni – Praktyczny przewodnik po tym co należy zjeść w poszczególnych krajach. Informacje, których szuka każdy z nas

Przepisy z podróży – autorka od dłuższego czasu pisze o Norwegii, ale nie brak u niej relacji z Włoch czy z Nowej Zelandii. Dużo przepisów (z podróży 🙂 )

 

Długie podróże (np. dookoła świata)

Tropimy przygody – Bartek z Karolą podróżują od dawna, a w swoją podróż poślubną wybierają się… dookoła świata. Na 5 miesięcy? Na rok? Dwa lata? Nie wiedzą. Śledźcie!

Daleko niedaleko -Dla Ewy podróżowanie to nie tylko pasja, ale i praca. Dzięki niej może podróżować powoli (slow travel) i spędzać po kilka miesięcy w kolejnych krajach. Na blogu znajdziecie świetnie opisane Kenię, Lanzarote czy Grecję. Obecnie na Korfu.

gonimyslonce.pl – Też cierpicie na brak słońca? Pogońce je z autorami Gonimyslonce.pl. Nawet 136 dni w roku!

 

Podróżowanie z dzieckiem

Zbieraj się – Mama i tata podróżują z dwoma córkami, z których jedna ma cztery, a druga dwa lata. Specjalizują się w jednodniowych wycieczkach po Dolnym Śląsku i Lubuskiem, ale spędzili też pół roku we wschodniej Azji, a także zjechali Stany Zjednoczone.

Kasai – travel addicts – Ustatkowaliście się i myślicie, ze z dzieckiem to już nie? Bzdura! Kasai pokazuje, że można.

8 stóp – I nie są wyjątkiem. 8 stóp też upawia turystykę rodzinną.

KAJTOSTANY – Albo i rowerowo i z dziećmi! 

Places2visit.pl – podróże czteroosobowej rodzinki po Polsce i Europie.

Podróże Hani – bliskie podróże, głównie po Polsce. Autorka jest specem od podróżowania z dziećmi po Śląskim.

 

Podróże alternatywne poza szlakiem

Kami and the Rest of the World – Jedna z moich ulubienic. Jeśli lubicie street art i miejsca alternatywne, uderzajcie do niej. Na bank była w odwiedzanych przez was miejscach.

Poszli-Pojechali – Przesympatyczna para, która lubuje się w alternatywnych miejscach i dobrej kuchni. Dużo u nich street artu, dużo ciekawych kierunków.

kami everywhere – Samotne podróże Kamili po alternatywnych miejscach, z podróży poza szlakiem i wspomnienia z mieszkania w Bośni i Portugalii.

 

Informacje praktyczne

Hotel Spotter – blog o programach lojalnościowych hoteli i o tym jak najtaniej kupić nocleg.

Kto podróżuje ten żyje dwa razy – Wierna czytelniczka bloga, którą uwielbiamy i czytamy back. Wszystko o pracy w turystyce i oczywiście masa przygód. Bardzo praktycznie.

Rusz w Podróż – Kolejny blog, który cenię głównie z powodu jego praktyczności. Jak jedziecie gdzieś i szukacie kawa na ławę co ile kosztuje, to zaglądajcie tutaj.

Gdzie wyjechać. Blog wędrownych motyli – zaprojektowane wycieczki jednodniowe po europejskich miastach i przewodniki po miejscach turystycznych poza kontynentem.  

Pozostałe

Wojażer – Jeden z ładniejszych blogów z jedną z najlepszych treści. Marcin dotyka trudnych tematów, tworzy opowieści, porywa w świat blogowego reportażu. UWAGA blog nie do porannej kawy. Raczej do lampki wina.

Amused observer – Monika była w takich krajach, o których wam się nie śniło. Beninie, Ghanie, Somalii, Urugwaju czy Birmie. Osobiście za nią nie nadążam, ale zaglądać uwielbiam!

Szukając słońca – blog o podróżach po południowych krajach, ale nie na głównych plażach – bardziej poza szlakiem. Kanary, Grecja, dużo Tatr. 

Hit the Road – Wszystkiego po trochu. Informacje, reportaże, wywiady. 

Choose travel. Choose life – znakomity literacki blog szlakiem cenionych reportaży podróżniczych. Czyta się jak dobrą powieść! Ostatnio Ukraina, Iran, Rumunia

WSTAWAJ SZKODA DNIA – Irlandia, Kanada… pfu podróże. W końcu szkoda dnia na trwanie w jednym miejscu.

Podróże Pana Szpaka – autor podróżuje głównie po krajach byłego ZSRR, choć na blogu nie brak też relacji z Polski, między innymi ze zdobywania korony Polski

 Szymon podróżnik – Szymon realizuje marzenia i poznaje ludzi z całego świata. Brzmi jak pasja, prawda?

Osmol – samotne wyjazdy po Azji czy Bałkanach. Ładny. Naprawdę ładny.

Byłem tu. Tony Halik – Indie, Japonia, Rosja, USA, Brazylia… Podróże małe i duże oraz filmowe i kulinarne.

Wypad na WEEKEND – Weekend i w drogę! No ba! Każde dwa dni wolnego są dobre na przygodę

The Ollie – W podróży trudno jej się rozstać z aparatem, co na blogu bardzo wyraźnie widać. Dużo Azji południowo-wschodniej i Europy

 

56 Komentarzy
 • fotografwdrodze.pl
  21 marca, 2022

  A mi podoba się to, że nie ma tu kilku nachalnie promujących się blogów. Za to jest nieco mniej znanych 🙂

 • fotograf kraków
  17 kwietnia, 2021

  super wpis, Gratulacje !

 • Obiezyswiaty4
  19 stycznia, 2021

  My od około roku opisujemy własne podróże, które swój początek miały już w 2009 roku. Na razie się jeszcze rozwijamy, jednak mamy nowe pomysły, wizje oraz plany na przyszłość. Kładziemy nacisk na dużo zwiedzania oraz wiele wrażeń. Jeśli chcecie zasięgnąć naszych wskazówek zapraszamy na: https://www.obiezyswiaty4.com/

 • Michał
  29 listopada, 2020

  Szkoda że lista jest tak krótka 🙁

 • tenstravel.pl
  4 listopada, 2020

  Bardzo fajne zestawienie – wiele tych blogów jest dla mnie inspiracją. Dzięki pandemii w końcu staramy się znaleźć czas na naszego bloga: https://tenstravel.pl/

 • piosenki o miłości
  1 listopada, 2020

  Mega obszerny spis – jest w czym wybierać. Akurat tak się składa, że uzależniłam się od lektury na temat podróży – chyba nie ma bardziej uczących blogów niż te podróżnicze 🙂

  • Agnieszka Ptaszyńska
   16 listopada, 2020

   kiedyś tak myślałam. A potem zostałam matką i się zdziwiłam, ile znakomitej wiedzy można znaleźć na blogach parentingowych. Oczywiście tych DOBRYCH.

 • Adam
  11 października, 2020

  Na mojej liście posiadam podobne pozycje. Często korzystam z tych blogów organizując kolejne wojaże! Dzięki za listę

 • Seweryn
  4 września, 2020

  W czasach pandemii siłą rzeczy wycieczki są krótsze. W ramach Mazowsza i okolic polecam blog założony w 2020: mikrowyprawyzwarszawy.pl

 • Anna
  16 sierpnia, 2020

  Cześć! Do blogów o podróżowaniu z dzieckiem koniecznie dopisz “Somos Dos” – blog o 6 letniej podróży samotnej mamy z córką. Dużo wzruszeń w nim, pięknych miejsc, ciekawych ludzi i całe morze inspiracji…

 • Alicja
  16 lipca, 2020

  Fajnie, będzie co poczytać!

 • basia
  16 lipca, 2020

  Dzięki za listę z linkami. Odwiedziłam wszystkie ww. blogi 🙂

 • Nell
  26 maja, 2020

  Czesc. Nietuzinkowy wpis. Jeszcze tu wróce. Czekam na nastepny wpis.

 • SwiatJestMoj
  16 maja, 2020

  Super blog 🙂 Dopiero na niego trafiłem a już nie mogę się oderwać. Świetne interesujące wpisy i dobrze sie to czyta, bo widać że macie lekkie pióro 🙂 Zapraszam także do mnie na portal jak zorganizować tanie podróże

 • Emil
  3 maja, 2020

  Ogólnoświatowy full pakiet blogów 🙂

 • ben andrew
  17 kwietnia, 2020

  dobry towar

 • piotr
  14 lutego, 2020

  Skąd powinno się czerpać wiedzę odnośnie planowania podróży?

 • Krystek
  6 stycznia, 2020

  Gdyby pojawił się wątek bardziej górski to zapraszamy również do nas 🙂 Pozdrowiamy! :))

 • Marcin BWZ
  8 czerwca, 2019

  Bardzo fajne zestawienie. Sam ostatnio przygotowałem moją listę związaną z Niemcami. Bardzo lubię tego typu wpisy. Dają szanse na wzajemne poznanie oraz ciekawą promocję…

 • Ala
  14 kwietnia, 2019

  wow super blog 🙂

 • Donata
  21 lutego, 2019

  No super ranking. I kilka ulubionych blogów się znalazło na liście. ?

 • ~Karol Osznak
  26 listopada, 2017

  I właśnie mi takiej bazy brakowało. Kawał dobrej roboty. 🙂

 • ~Gusia
  23 listopada, 2017

  Niesamowite, że wiele z nich jeszcze działa <3 Cudowna inspiracja! 🙂

 • ~beeverywhere.pl
  1 listopada, 2017

  Ciekawy artykuł i mnóstwo inspiracji!
  Osobiście przeglądanie blogów podróżniczych nieraz zainspirowało mnie do nowych podróży i tak właśnie je traktuje, sam próbując tworzyć inspirację dla innych, może mój styl do Was trafi 😉

 • ~Ania
  29 października, 2017

  Świetna lista, cały weekend nad nią spędziłam przeglądając te wszystkie blogi podróżnicze. Cudownie, że zebrałaś je wszystkie w jednym miejscu, dziękuję 🙂

 • ~Adrian Kalecki
  19 października, 2017

  Wow! Tyle inspiracji! Najbardziej mi przypadł do gustu ten blog z czarnym humorem. 😉

 • ~Stanisław Puszczyk
  5 września, 2017

  Solidna lista! Dość dużo tego jak na jednorazową lekturę. 😉 Znajdzie się coś o kamperach?

 • ~ram
  14 sierpnia, 2017

  BRAWO BRAWO BRAWO !!

 • ~Ratujemy SAABine
  4 sierpnia, 2017

  Podróżujemy po europie, odkrywamy i pokazujemy miejsca znane, jak i te mniej znane, a przy okazji pomagamy lokalnym, nietypowym schroniskom dla zwierząt.
  http://www.ratujemysaabine.pl/

 • ~Noclegi
  22 czerwca, 2017

  Interesujący spis blogów, dzięki

 • ~Antek Szymonowicz
  3 maja, 2017

  Doskonałe zestawienie. Bardzo dziękuję:) Przyda mi się na pewno!

 • ~Stacja Bałkany
  29 marca, 2017

  Zapraszam także do swojego bloga: http://www.stacjabalkany.pl/

 • ~Turysta Jacek
  17 marca, 2017

  Jestem uzależniony od podróży ale też lubię czytać o przygodach. Dzięki za listę.

 • ~alpinsport.pl
  22 lutego, 2017

  Wyczerpująca lista blogów podróżniczych. Takie zestawienia lubię czytać, dziękuję.

 • ~Jola N
  14 lutego, 2017

  Kawał dobrej roboty,naprawdę wyczerpująca lista blogów! Brawo Ty! Ja dopiero zaczynam swoją “przygodę” z podróżowaniem, a mianowicie podróżowanie rowerem po europie. Dużo podróżuję ale i też jeszcze więcej staram się kształcić w tym kierunku.

 • ~BorowikNaSurowo
  16 stycznia, 2017

  Wow! Na prawdę obszerna ta lista. Ale czegoś mi tu brakuje: https://borowiknasurowo.blogspot.com 🙂 Lista super, wiele ciekawych blogów, o których wcześniej nie słyszałem. Dobra robota!

 • ~Krzysztof Grzelczyk
  5 stycznia, 2017

  Bardzo fajny tekst i ciekawa lista 😉 myślę, że będę tutaj częściej wpadał.

 • ~Angela
  3 listopada, 2016

  Świetny text,ja też tak czułem.Pozdrawiam

 • ~Anita Zych
  6 października, 2016

  Inspirujące!

 • ~kantarowska.com
  20 września, 2016

  Szczególnie zainteresowały mnei blogi emigracyjne. Sama żyję na emigracji i bardzo lubię czytać o tym jak to się żyje innym na obczyźnie. Gdyby kogoś interesowało życie w Brazylii – zapraszam do mnie 🙂

 • ~WebTurystka
  20 września, 2016

  Dzięki za zebranie takiej ilości miejsc o których możemy poczytać o podróżach, dzięki temu nawet gdy nie byłam w danym, miejscu mogę się chociaż po delektować zdjęcia i bądź opisami.

 • Fajna lista. W temacie Europy śmiało możemy zaprosić do siebie na jednodniowe postoje w przeróżnych miejscach.

 • zacny zestaw. Być może w przyszłości mój blog też się pojawi w rankingu 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 • ~Mateusz
  3 kwietnia, 2016

  Świetny zestaw, będzie więcej czytania:) Zapraszamy też na nasz blog podróżniczy i chyba niebawem stworzymy własną listę!

 • ~Guerito
  26 stycznia, 2016

  Bardzo ciekawy zestaw. Kilka już powędrowało do zakładek.
  Zapraszam na swój blog, który stanowi relację z prawie dwóch lat spędzonych w Meksyku: http://gueritowmeksyku.blogspot.mx/

 • ~A.
  17 listopada, 2015

  Dziękuję za tyle inspiracji 🙂

  Pozdrawiam!

 • ~TravelinEyes
  29 września, 2015

  Dzięki za ten wpis. Nie znałam wcześniej większości z nich a już parę dałam do zakładek 🙂 Zapraszam na mojego http://travelineyes.blogspot.com/

 • ~Marcin | Wojażer
  29 września, 2015

  Dziękuję bardzo, jest mi niezmiernie miło. Wina lubię, polecam się zatem do wina! 🙂

 • ~Kasia ( HoTellMeMore )
  10 października, 2014

  oby jak najwięcej takich blogów! inspirują i cieszą oko no i są mega pomocne w planowaniu podróży 🙂 Ja zaczęłam rok temu, nie do końca o podróżach ( mimo, że troszkę ich już przeżyłam ) ale o hotelach bo to bardziej moja branża 🙂

  Pozdrawiam
  Kasia

 • Gosia (Rodzynki Sułtańskie)
  10 października, 2014

  Ja myślałam, że to taki top bez pleców, ale też zabieram się za czytanie 🙂
  I ogromne podziękowania za TAAAAKI komplement! Pewnie nie wiesz, ale to są takie rzeczy, z którymi się dzwoni na Skype do mamy, a mama się chwali koleżankom w pracy 😉

  • ~Agnieszka
   10 października, 2014

   Jak to nie wiem?! Przecież robię tak samo 😉

   Mama za każdym razem skacze z dumy, jak jakaś organizacja turystyczna mi proponuje coś fajnego, znana firma nieźle płaci za prosty link na tym blogu, albo jak jej koleżanka pyta czy ta blogerka to jej córka 🙂

 • ~travelerka
  10 października, 2014

  Przepraszam, bo może nie powinnam pytać, ale nie mogę się powstrzymać 😉 Czy to Ty jesteś na tym zdjęciu w tle? I czy łapiesz na nim stopa bez koszulki? 😉 Strasznie mnie to intryguje 🙂

Co myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *