Gdzie jechać na wakacje za granicę w 2016 roku? Wg polskich blogerów

 

Każdego roku najważniejsze wydawnictwa podróżnicze i turystyczne portale internetowe publikują listę krajów, do których będziemy najchętniej jeździli na wakacje w nadchodzącym roku. Tym samym wyznaczają trendy podróżnicze i zapalają w nas iskrę marzenia o krajach, o których wcześniej nie myśleliśmy.okładka

Jest już edycja 2017 roku!

Jest już nowa edycja tekstu na 2017 roku. Od razu przejdźcie do niej, by zobaczyć, gdzie blogerzy jeździli w 2016 roku i jakie miejsca w polskiej blogosferze zostały opisane najlepiej. Tam też znajdziecie nowość. Darmowy ebook, a w nim wszystkie opisane kraje i miejsca wakacyjne, jakie znajdziecie w polskim internecie. Zapraszam! 

button_chce-dostac-ebook

Za minus tych list zawsze uważałam brak informacji. Dowiaduję się, że powinnam pojechać do Gambii czy Kolumbii, ale niczego o tych krajach nie wiem. Nie wiem, gdzie szukać dalej czy kto mi o danym miejscu odpowie najlepiej.

W ubiegłym roku postanowiłam to troszkę zmienić. Przejrzałam kilkadziesiąt polskich blogów podróżniczych i wypisałam z nich najczęściej opisywane, a przy tym niezadeptane przez turystów, kraje i miasta. W ten sposób powstał lubiany przez was tekst „Gdzie jechać na wakacje w 2015 roku”. W ubiegłym roku przeczytało go 30 000 osób!

Idąc za ciosem przedstawiam wam listę miejsc, do których w 2016 roku warto jechać na wakacje poza granicami Polski. Sprawdźcie, gdzie w 2015 roku polscy blogerzy jeździli najchętniej i które miejsca opisali najlepiej. Z doskonałym przewodnikiem pojedziecie teraz i wy!

Metoda: Spytałam kilkudziesięciu polskich blogerów podróżniczych, jakie miejsca odwiedzili i opisali na blogach w 2015 roku. Z listy usunęłam miejsca topowe – zadeptane przez turystów miasta czy nawet całe państwa. Następnie wybrałam 10 najpopularniejszych, najlepiej opisanych destynacji 2015 roku. Tych ciągle poza szlakiem, ale dzielnie wchodzących do świadomości polskiego turysty. 😉

1. Malta

gdzie jechac na wakacje w 2016 (7)

Jedno z najmniejszych państw Europy, na mapie wygląda jak samotna wyspa na Morzu Śródziemnym, skrzyżowanie Afryki, Włoch i Wielkiej Brytanii. Już same hasła reklamowe są atrakcyjne. Od kilku lat na Maltę można tanio lecieć aż z pięciu polskich miast. Nie dziwi więc, że wybrało ją wielu polskich blogerów.

Obszerną relację z Malty, a także wiele pożytecznych wskazówek, również gdzie jechać z dzieckiem, znajdziecie na blogu Łukasza Kędzierskiego.

 

2. Islandia

gdzie jechac na wakacje w 2016 (6)

Hitem w tym roku była też Islandia. Jeszcze rok temu ten wyspiarski kraj był dla nas mroźną egzotyką. To się zmieniło na wiosnę, gdy ku uciesze wielu z nas Wizzair otworzył tanie loty z Warszawy i Katowic. Zaczęliśmy masowo kupować bilety na Islandię i tym samym spełniać nasze, do niedawna tak odległe, marzenia. Mówią, że nigdzie w Europie nie jest tak pięknie jak na Islandii. Patrząc na zdjęcia i czytając relacje blogerów – jestem w stanie przyznać temu stwierdzeniu rację.

Na Islandię pojechała między innymi Ewa z bloga Daleko niedaleko. Napisała o niej kilka fajnych tekstów.

 

3. Teneryfa

teneryfa

Jeśli Islandia wydaje wam się za zimna, ale jednak chcecie dotknąć Atlantyku, to wróćmy na najdalsze południe Europy (a może to już Afryka?). Wyspy Kanaryjskie to żadna nowość. Od lat jeździmy na nie z rodzinami, często właśnie zimą, by odpocząć od mrozów i pobyć w luksusowych warunkach na plaży. Blogerzy zmieniają perspektywę. Zamiast siedzieć w hotelu, biorą się za zwiedzanie zabytków, poznawanie miejscowej kultury i chodzenie po tutejszych górach. Wśród wysp wybija się w tym roku Teneryfa. Dolecimy na nią Ryanairem z Wrocławia, a także z Krakowa i Warszawy.

O Teneryfie, jak zwykle bardzo praktycznie, napisała między innymi Marta z bloga Podróżniczo.pl.

 

4. Indonezja

gdzie jechac na wakacje w 2016 (1)

Indonezja, to prawie koniec świata. Ale jak się okazuje, niezwykle pociągający jest to koniec. Z roku na rok rośnie liczba polskich turystów zafascynowanych ogromną ilością wysp (ok. 17 500), orientalną architekturą i bajecznymi plażami. Jeśli chcemy przeżyć przygodę życia, to może właśnie tu?

W Indonezji już od dwóch lat żyje polska podróżniczka i blogerka, Emilia. Jej blog Emi w drodze to największa baza wiedzy o tym kraju.

 

5. Japonia

gdzie jechac na wakacje w 2016 (8)

Niezwykłą popularnością w tym roku cieszyła się też Japonia. Kraj fascynuje wielu, ale niestety z powodu rzekomo wysokich cen, również odstrasza. Po tegorocznej lekturze podróżniczych blogów zmieniam jednak swoje postrzeganie Japonii. Sukcesywnie przekonują mnie, że da się zwiedzić tę magiczną krainę i przy tym nie bankrutować. Nic tylko zgapiać od nich wskazówki i kupować bilety!

W Japonii była między innymi Evi z bloga Kto podróżuje, ten żyje dwa razy i bardzo przewodnikowo opisała, jak i co zwiedzać w kraju kwitnącej wiśni.

6. Iran

gdzie jechac na wakacje w 2016 (9)

Pojechalibyście do Iranu? Wielu pewnie zrobi teraz wielkie oczy i powie, że za nic w świecie. A tymczasem podróżnicy często mówią, że w niewielu państwach czuli się tak bezpiecznie, jak w Iranie. Gościnność Irańczyków zrobiła się już legendarna, zabytki często powalają na kolana, a górskie i pustynne krajobrazy są przepiękne. Co ciekawe w 2015 roku pojechało tam sporo samotnie podróżujących kobiet.

Pojechała między innymi Kamila z bloga Kami & the Rest of the World. Przeczytajcie, jak sobie radziła.

 

7. Kraj koszycki

gdzie jechac na wakacje w 2016 (2)

Przygody nie muszą oznaczać dalekich podróży. O tym przekonało się sporo blogerów w czasie swoich wycieczek na Słowację. Szczególnie popularny był Kraj Koszycki, w którym jedni zwiedzali drugie największe miasto Słowacji, a inni skupili się na łażeniu po jaskiniach czy po Słowackim Raju. Nie zapomnijmy też o produkowanym w regionie świetnym winie, z którego Słowacja jest szczególnie dumna i przy którym można się delektować godzinami.

Wszystko to robiła Karolina w czasie swojej wycieczki po regionie (na której byłam z nią ;)). Na blogu Tropimy Przygody znajdziecie na ten temat kilka tekstów.

A jeśli nie wierzycie, że Słowacja wciąga, to zapraszam na tekst o pomysłach na słowacki weekend. Klik!

8. Kijów

gdzie jechac na wakacje w 2016 (4)

Poruszamy się dalej na wschód i docieramy do Ukrainy. Z powodu wojny na wschodzie kraju, wielu turystów zrezygnowało w tym roku z wizyty u naszych wschodnich sąsiadów. Blogerzy przeciwnie – zachęcają do podróży. Ukraina jest w głębokim kryzysie i przynajmniej poprzez zostawienie kilku złotówek, możemy jej pomóc. Zwłaszcza, że podróżowanie po niej jest teraz tanie jak barszcz, a zdecydowana większość kraju – bezpieczna. Polecamy Kijów, miasto które było świadkiem rewolucji, czego wiele śladów widzimy na ulicy. A przy okazji – wiecie, że Kijów jest piękny?

Marcin z bloga wesolowski.co świetnie pisze o Ukrainie. Zajrzyjcie na jego tekst o mieście, w którym wygrała rewolucja.

Kręci Cię Ukraina? Na blogu coraz więcej tekstów z tego kraju. Klik!

9. Portugalia

TENERYFA

Co takiego jest w Portugalii, że ktokolwiek do niej pojedzie, wróci zauroczony? Czy to wspaniała pogoda? Niepowtarzalna architektura? Kulinarne doznania? Przepiękne plaże? A może chodzi o to, że Portugalia przez lata była turystycznie zaniedbywana i odwiedzający nie spodziewają się, że jest w niej tak wspaniale? Coraz więcej w niej też blogerów. Przejazdem lub na dłużej.

W Portugalii przez jakiś czas mieszkała Kamila z bloga Kami Everywhere. Dziś często do niej wraca.

 

10. Poczdam

gdzie jechac na wakacje w 2016 (3)

Wreszcie złotą dziesiątkę zamyka Poczdam. Miasto, które pozostaje w cieniu swojego bliskiego sąsiada – Berlina, a które pod kątem estetycznym znacznie go przewyższa. Cesarskii Poczdam pełne jest pałaców, ogrodów i szalonych magnackich pomysłów (jak dzielnica holenderska czy Alexandrówka). Warto tu pojechać na cały weekend!

O Poczdamie napisałam między innymi ja. 🙂 Tekst, w którym opisuję największe atrakcje miasta znajdziecie tutaj.

Zaglądajcie na blogi i czytajcie o odwiedzonych przez blogerów miejscach. Prawdopodobnie to właśnie na blogach znajdziecie najlepsze, najbardziej aktualne informacje i wskazówki i jak znaleźć miejsca spoza szlaku. A na blogu już teraz znajdziecie drugą część cyklu – gdzie jechać w 2016 roku w Polsce!

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

99 przemyślenia na temat “Gdzie jechać na wakacje za granicę w 2016 roku? Wg polskich blogerów”

 1. ~Monika napisał(a):

  Trochę się wpisuje w trendy – do Iranu i Portugalii bilety już mam 🙂

 2. ~Tatiana napisał(a):

  Świetny post!!! My na 2016 pozostawiamy sobie te 3 ostatnie punkty: Słowację i Portugalię do dalszej eksploracji oraz Poczdam jako punkt obowiązkowy przy okazji wizyty w Berlinie.

 3. ~Mirek napisał(a):

  Malta składa się z 3 wysp: Gozo, Comino i Malta. Polecam nurkowanie, zwłaszcza na farmie tuńczyków – tu jest link: https://www.youtube.com/watch?v=s7aAxPqG3HY

  Co do Islandii – zgadzam się w zupełności. Krótko – skradła moje serce 🙂

 4. ~Olek napisał(a):

  Wszędzie przewija się ta sama grupa blogierów. To Wy jesteście jakieś TWA? Towarzystwo wzajemnej adoracji? Z pewnością do Iranu warto jechać. Wcześniej jednak lepiej zapoznać się z tym, co tam się dziś obecnie politycznie dzieje.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Oj, to chyba przypadek. Faktycznie, większość z tych blogerów znam osobiście – stanowimy bardzo zwartą, kilkudziesiącioosobową grupę znajomych, ale starałam się obiektywnie wybierać najlepsze materiały – najbogatsze lub najciekawiej napisane teksty. Inna sprawa, że znajomi chętniej wysłali mi swoje dane niż nieznajomi.

  2. ~Bingo napisał(a):

   Bingo!

  3. ~Anita napisał(a):

   Faktycznie, takie kółko wzajemnej adoracji ;]

 5. ~Ann RK napisał(a):

  Dzięki za ten post! Sama myślę o tym, żeby w tym roku pojechać do Portugalii, a ponadto coraz bardziej kusi mnie Malta, o której ostatnio podczytuję na blogu Wanderlust. Do Poczdamu mam niedaleko (od kilku lat mieszkam w Poznaniu) i mam nadzieję, że i tam uda mi się wreszcie podjechać. Z bardziej odległych miejsc, marzy mi się Japonia.

  Sama całym sercem polecam Andaluzję (która podejrzewam, że odpadła w przedbiegach z tej listy, bo Hiszpania to popularny kierunek).

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   A nie odpadła. 😉 Znalazła się na liście, ale miała tylko jeden punkt.

 6. ~Ania napisał(a):

  Bardzo dobry wpis! Jestem zainteresowana ostatnimi trzema punktami – Kijów, Portugalia, Poczdam. Zgadam się, Ukrainę trzeba wspierać, byliśmy już we Lwowie chętnie wybierzemy się na długi weekend do Kijowa. Portugalia w planach od dawna, a Poczdam jest dla mnie prawdziwym odkryciem, spróbujemy połączyć z wizytą w Berlinie 🙂

 7. ~Paweł Choiński napisał(a):

  Taka drobna uwaga. 🙂 Malta to nie samotna wyspą. Są jeszcze inne wyspy archipelagu maltańskiego, przede wszystkim Gozo i Comino także bardzo ciekawe.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   ależ nigdzie nie napisałam, że samotna.

   1. ~Paweł Choiński napisał(a):

    „Jedno z najmniejszych państw Europy, samotna wyspa na Morzu Śródziemnym, skrzyżowanie Afryki, Włoch i Wielkiej Brytanii.”

    1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

     Aaaa, no faktycznie 😉 Trzeba to trochę zmienić.

   2. ~Rodzyk napisał(a):

    samotna wyspa na Morzu Śródziemnym

 8. ~Nartek napisał(a):

  Ja bym sobie do Gruzji pojechał, Ameryki Płd i na Saharę

  1. ~Gocha napisał(a):

   W zeszłym roku wraz z mężem polecieliśmy właśnie do Gruzji,było naprawę super,zderzenie dwóch różnych światów,można zobaczyć to poczynając od Batumi przepych a zarazem biedę.Jadąc w głąb kraju bieda i przepiękne krajobrazy,przyjaźni tubylcy,na ulicach wolna amerykanka,ladające krowy itp…Chcąc zwiecić ciekawe miejsca,można jeździć marszutkami,komunikacja również jest bardzo tania,dużo tańsza niż w Polsce.
   Puki co jeszcze tanio,sądzę,że z biegiem lat będzie coraz drożej

 9. ~Szymon Podróżnik napisał(a):

  Najbardziej z tej listy to widzi mi się Japonia. Jak już ruszę w podróż po Azji, nie omieszkam zajrzeć. Ale koniec końców to przecież i tak jak zwykle pójdę własną drogą 😉

 10. ~Rafał napisał(a):

  Szał na Islandię i Iran wśród turystów indywidualnych z Polski sięgnął zenitu w 2015, no i po pobycie w Iranie i oglądając zdjęcia z Islandii na wielu blogach, wcale się nie dziwię 🙂 Za to myślę, że Indonezję można wpisywać w plany urlopowe na dziesięć lat do przodu co roku i wciąż będą tam nowe miejsca do odkrycia. (K)raj kompletny.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Mówisz? Kurcze, a mnie nigdy Indonezja nie kręciła. Ale jak ostatnio przeglądam zdjęcia, to coraz bardziej o niej myślę.

 11. ~PatTravel napisał(a):

  Islandię, Indonezję, Japonię i Portugalię szczerze polecam! Iran mnie nadal ciekawi, ale chyba i tym razem wybiorę inne destynacje … a Koszyce traktuję jako zabawny kontrapunkt zestawienia.

 12. ~Gadulec napisał(a):

  Najbardziej kusi mnie Islandia i Iran. Zobaczymy co z tego wyjdzie… Może w drugiej połowie roku odwiedzę te kraje 🙂 Super wyszedł ten post!

 13. ~Szukając Słońca napisał(a):

  na Teneryfę możemy też dolecieć z Krakowa ( i Wawy) i to dwa ray w tygodniu 🙂 więc tak jak ja można wyskoczyć na długi weekend 😉

 14. ~kami napisał(a):

  Chyba wpisuję się w trendy, bo z wymienionych miejsc byłam w 7, z czego w 4 w 2015 roku (ale oprócz Iranu były to nie pierwsze wizyty) 😉 Z tej listy chyba najbardziej za mną Japonia chodzi, a i do Kijowa mam już bilety kupione 🙂 Ukraina to zawsze dobry pomysł 🙂

 15. ~Kasia napisał(a):

  Ja się wyłamie. Polecę Norwegię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ostatnie dwa lata to były nasze zagraniczne destynacje eksplorowane na własną rękę i bardzo nam się spodobały. Listy się przyda, choć kolejne dwie destynacje mamy już zaklepane: Turcja wraz z Romunią oraz Australia 🙂
  Miłego podróżowania!
  i Szczęśliwego Nowego Roku!

 16. ~addicted to passion napisał(a):

  Zabrakło Nowej Zelandii 🙂 Wyruszamy juz za cztery tygdnie 🙂 Uściski! 🙂

 17. ~Zyga napisał(a):

  do Rosji….

 18. ~Ewe napisał(a):

  Ja do tej wyliczanki dodam jeszcze Meksyk.

 19. ~Malta! napisał(a):

  Polecam Maltę jesienią – jest ciepło i przyjemnie a poza sezonem ceny w hotelach niskie i nie ma wielkich tłumów turystów. Pozdrawiam!

 20. ~imperator napisał(a):

  Mieszkałem prze ok 1.5 roku na Islandii. Piękne miejsce a do tego klimat mi odpowiadał. Na moje nieszczęście „objechałem” tylko połowę wyspy ale to co zobaczyłem bardzo mi się podobało.Na plaży w Vik zostały przyjęte moje oświadczyny. Mam nadzieję kiedyś tam wrócić i to na stałe. Jedynym minusem jest brak drzew

 21. ~Emigrantka napisał(a):

  Japonia bylam moim marzeniem od wielu lat i w tym roku chyba sié uda je spelnic 🙂 Osobiscie polecam Norwegie.

 22. ~Domini napisał(a):

  Byłam w Portugalii dwa razy i w tym roku ponownie zamierzam ją odwiedzić. To niby mały kraj, a jest tyle pięknych miejsc do zobaczenia! A jak dodamy do tego Maderę i Azory! To trzeba naprawdę dużo czasu, aby poznać ten kraj ludzi o dobrym sercu. Szczerze polecam!

 23. ~Edyta napisał(a):

  Dziwię się, że w zestawieniach z obu lat brakuje Kuby. A to juz naprawdę ostatni dzwonek, żeby zobaczyć ją taką jaka jest od dziesiątek lat. A to już zaczęło się zmieniać https://globtop.wordpress.com/swiat/kuba/

 24. ~Tomka napisał(a):

  Wszystko fajnie, ale zapomnieliście wszyscy wspomnieć o cenach takich wypadów. Nie mówię tu o Kijowie i Poczdamie ale o pozostałych propozycjach.Kraje bardzo ciekawe ale na czyją kieszeń ?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Polecam zajrzeć na konkretne blogi. Blogerzy to mistrzowie tanich wypadów. Pamiętam, że mnie wyjazd do Tajlandii kosztował mniej niż tydzień we Włoszech. Kwestia znalezienia fajnych promocji lotniczych, a na miejscu tanich noclegów.

 25. ~Konrad napisał(a):

  Gdyby się ktoś wahał czy warto jechać na Maltę – polecam!
  Byłem na „samczych” wakacjach z kumplem w 2013 roku, w tym roku jadę jeszcze raz. Tym razem z rodziną 🙂

 26. ~mannei napisał(a):

  ciekawe miejsca! ja wybieram się na urlop już w marcu. będe zwiedzać bali i gili 😉 jestem zachwycona, bo udało mi się znaleźć ofertę, która nie skupia się jedynie na rozrywkach, a bardziej przypomina wyprawę duchową 😉 także czekają mnie 2 tygodnie pełne refleksji i pracy nad sobą! w ogóle ta wyprawa na bali wydaje się być stworzona jak dla mnie 😉 od zawsze ciekawi mnie tamtejsza kultura, ludzie, życie

 27. ~Holidon napisał(a):

  Ja już od 2 lat planuję wybrać się na Maltę. Teraz czatuję na tańsze bilety i myślę, że we wrześniu tam polecę. Tania komunikacja i na szczęście tym środkiem da się dojechać w każdy zakątek wyspy no i smaczne jedzenie. Dodatkowo chcę zwiedzić Gozo i Comino.

 28. ~Ready for Boarding napisał(a):

  Islandia! Wyspy Kanaryjskie! Japonia! Również mocno polecamy! 🙂
  Warto też pomyśleć o Kubie, zanim się zmieni zupełnie…
  Polecamy również nasze relacje na http://www.readyforboarding.pl/

 29. ~CLAUDIO napisał(a):

  Ciekawe propozycje, choc je znam przynajmniej wiekszosc z nich do niektòrych krajòw nie pojade ze wzgledu na wysokie ceny,np do Japoni, do niektòrych nie pojade ze wzgledu na bezczelnosc i nieuczciwosc ich mieszkancòw tj do Portugali, do niektòrych nie pojade ponownie choc mi sie podobaja ale klimat upalny i niestety bardzo wilgotny jak np. Malta. Jechac na Ukraine mozna bo tam bylem, gdy Krym jeszcze nalezal do niej, ale juz wtedy bylo tam pelno pomnikòw Lenina… czego mozna sie spodziewac po takim kraju..polecam mòj kraj, Wlochy Poludnowe, kto chce je lepiej poznac moze do mnie napisac claudio1152@tiscali.it

 30. ~Bella Mare napisał(a):

  W tym roku mało kto poleca Grecje i ma to związek z falą nielegalnych emigrantów którzy niestety odstraszają turystów . Niestety sytuacja w Grecji nie jest najlepsza , nie polecała bym wysp przy granicy z Turcja ani północnej Grecji , Ateny tez nie za bardzo bym polecała , ale wyspy na morzu Jońskim czy Egejskim lub Cyklady są zupełnie bezpieczne ! tutaj nie ma się czego obawiać a te miejsca naprawdę warto zobaczyć !

 31. ~Rita napisał(a):

  Teneryfa jest super! Przepiękne miejsce 🙂 Byłam kilka lat temu i w tym roku chyba wybiorę sie znów, zwłaszcza,że wczasy są takie tanie

 32. ~marelka napisał(a):

  Ja to nie moge się doczekać naszego wypadu na Słowacje, podobno jest przepiękna 🙂 już wszystko załatwione, bilety autokarowe ecolines check! samochód na miejscu chceck! walizki kupione, oby tylko pogoda dopisała, bo dobrego humoru aż w nadmiarze! :))

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   uwielbiamy Słowację 🙂 Gdzie jedziesz?

 33. ~Globtroter napisał(a):

  Brakuje mi w zestawieniu Czarnogóry lub Montenegro jak mówią jego mieszkańcy. Byłem tam 14 razy góry i morze, morze i góry. Kraj wciąga jak narkotyk.

 34. ~Hanka napisał(a):

  mnie się już trochę po świecie zdarzyło polatać, ale do tej pory jakoś nie mogłam dotrzeć do Skandynawii. Uda sie w tym roku, bo już na majówkę rezerwowalismy sobie fly&drive do Norwegii. Dużo lepsza opcja żeby wyskoczyć ze znajomymi i autko sobie wynająć, bo to i taniej i wygodniej. Wczesniej to samo sprawdziło się jeżdżąc po Grecji a teraz czas na fiordy skandynawskie 😀 Był ktoś z was już w tych rejonach?? Co warto obejrzeć?? 🙂

 35. ~filim napisał(a):

  Ja mogę polecić Polskę i to z pełną odpowiedzialnością. 🙂
  Naprawdę, polecam na przykład Mazury, bieszczady, Podlasie! Przepiękne krainy.
  Noclegi jak za grosze, na przykład na nocujznami.pl są tanie.

  1. Zgodzę się z tym, co ktoś wyżej powiedział, że warto odwiedzić Polskę 😉 Ale raz na jakiś czas na obcą ziemię też można wyjechać ^^

 36. ~Daiana90 napisał(a):

  Malta jest przepiękna! w tamtym roku wybrałam się tam ze StartHolidays.pl i nie żałuję 🙂 pyszne jedzonko, przemili ludzie i naprawdę ciekawy kraj, wart polecenia!

 37. ~Ola napisał(a):

  Ja uwielbiam Włochy wiec na pewno sie tam wybiore 🙂 znalazłam inny, fajny blog gdzie są informacje o różnych krajach i relacje z podróży. http://Www.mojpunktwidzeniablog.com naprawdę spoko!

 38. ~gonia napisał(a):

  ja tam jadę do Darłówka! kocham nasze polskie morze, a najbardziej właśnie Darłówko

 39. ~Reeds napisał(a):

  Wyjeżdżacie? Proponuję wykupić ubezpieczenie… 😛

 40. ~Podróżniczka napisał(a):

  ja polecam Grecję, sami zobaczcie:

  https://www.youtube.com/watch?v=A90bJNBuJbU

 41. ~Misiaczka napisał(a):

  Ja mogę pojechać wszędzie, tylko żeby tam były góry. I ja będę w siódmym niebie 😀

 42. ~Rafał napisał(a):

  Wybiera sie ktos poczatkiem sierpnia 2016 do Czarnogory.Chetnie sie zalapiemy na wspolna jazde.Wyjezdzamy 1 sierpnia z Krakowa

 43. ~Tomek napisał(a):

  Hmmm, większość osób tutaj nie zastanawia się nad tym czy do poszczególnych krajów jest bezpiecznie jechać, a obecnie to chyba istotny czynnik który należy brać pod uwagę?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Z drugiej strony – chyba zbyt się nim przejmujemy. Zwykle każda historia wygląda gorzej z daleka niż na miejscu. Pamiętam to dobrze przy okazji wyjazdu do Izraela, chwilę po wojnie w 2014 r. Wszyscy chórem mi mówili, że owszem – były wysyłane pociski w miasto, ale żaden z nich nie przeszedł tarczy antyrakietowej. Podobnie – czy zrezygnujemy z biznesowych wycieczek do Brukseli czy Paryża? Wątpię.

 44. ~rena napisał(a):

  Jakos nikt nie przejmuje sie uchodzcami i jedzie gdzie nogi posniosa. W moim przypadku bezpieczenstwo jest na 1 miejscu. Tak wiec wiele krajow wole teraz ominac.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Ci którzy się nie przejmują pojechali, wrócili i są szczęśliwi. 🙂

 45. ~Lena napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykul, lubie takie zbiory informacji w jednym miejscu. W zeszlym roku bylam w portugalii na wycieczce z groupona i chyba w tym zrobie podobnie bo znajoma znalazla na tanio.co dziesiec procent znizki na ich oferty travel. tylko kierunku jeszcze nie wymyslilam, ale malaga brzmi dobrze.

 46. ~Anka napisał(a):

  Ciężko znaleźć cos fajnego i to w dobrje cenie. DLatego ja w tym roku postawiłam ze znajomymi na samodzielne wakacje w rzymie – bilet kupiony z lotniska w Bydgoszczy jest naprawdę w niezłej cenie, dotego jakieś tanie zakwaterowanie i wakacje pełną parą;)

 47. ~Izka napisał(a):

  właśnie tak czytam Twoj wpis i jestem z siebie dumna, ze wybralam jak rasowa blogerka – złapałam last minute na Teneryfę na memotravel.pl nie jestem jeszcze jakos zaprawiona w podróżowaniu tak daleko, wiec postawilam na biuro, ktore sie mna zajmie przez caly wyjazd. zabieram przyjaciolke i lecimy przezyc najpiekniejsze lato w życiu! <3

 48. ~Dagmara napisał(a):

  Ja mam wrażenie, że w ostatnich czasach popularna stała się również Tajladnia. No i sama się skusiłam, jadę co prawda z biurem podróży memo travel, ale myślę, że dzięki temu jest taniej niż jak bym miała organizować wycieczkę sama, bo współpracują z niemieckimi organizatorami i po prostu wycieczki są tańsze. No i tutaj jak pisałaś, Japonia mi się marzy, ale to mimo wszystko jeszcze za drogo, bo tam na dłużej warto pojechać i wszystko zobaczyć

 49. ~basia k napisał(a):

  Byłam z rodziną kilka razy na Teneryfie , polecam ciepło i spokojnie 🙂 Do Portugaliii też zagościliśmy, mój mąż wrócił zauroczony, jak dla mnie trochę za mocno wiało, pozdrawiam Polecam dla rodzin z dziećmi wyspę Lanzarote.

 50. ~Sara napisał(a):

  Ja z partnerem co roku wybierałam się na wakacje z rodzinką, zazwyczaj w góry. Teraz powiedzieliśmy dość wspólnym wycieczkom, w tym roku chcemy gdzieś wybrać się sami i to przy pomocy jakiegoś biura, by nam było wygodniej

 51. ~Ceer napisał(a):

  Ja przekabacam moich znajomych na bieszczady heh.

  1. ~Relka napisał(a):

   U mnie też chyba skończy się na bieszczadach 😉 Po drodze zahaczymy jeszcze o Jałowce koło Dębicy, bo podobno jest tam bardzo przyjemnie, a potem totalny chill troszkę dalej 😉

 52. ~Michael napisał(a):

  Ja przeczesuję w te wakacje polskie morze, ma wiele do zaoferowania 🙂

  1. ~MMM napisał(a):

   wiele… hahah zimna wode:)) dzieki za to… wole Bulgaroe czy Wlochy

 53. ~tesssa napisał(a):

  zagraniczna podróż nie musi być droga, wiadomo, że na drugi koniec świata nie polecimy za 500 zł, ale przecież nie trzeba od razu na taką wyprawę się decydować, można zwiedzać bliższe kraje, np. dwa kraje w jednej podróży – Niemcy, Holandia ciekawy pomysł?

 54. ~HEHEHl napisał(a):

  lol ja chce do hiszpanipoiiii
  123etyhgtrewq

 55. ~Podróżnik napisał(a):

  Na kończące się wakacje 2016 polecałbym Bułgarię albo Grecję

 56. ~Rozenek napisał(a):

  No ja właśnie pojechałem z rodziną do Niemiec i wakacje mieliśmy bardzo udane 🙂 Dużo zwiedzania, Hiede Park (udało nam się uniknąć kolejek dzięki Parkmanii), udalo nam się też pojechać na chwilę do Belgii 🙂 Polecam każdemu takie wakacje 🙂

 57. ~Olcia napisał(a):

  W tym roku zabieram dzieci na wakacje więc wszystkie atrakcje „dla dorosłych” odpadają. Nie będzie leniuchowania na plaży ani spędzania wieczorów na spacerach pięknymi uliczkami. Jednak moi teściowie wpadli na genialny pomysł, żeby pojechać całą paczką do jakiegoś parku rozrywki i stanęło na Legolandzie w Niemczech. Myślę, że mąż i synowie będą bawić się wybornie, zobaczymy czy ja też;) Kupiliśmy wcześniej tańsze bilety na Parkmanii, mam nadzieję, że dzięki temu ominiemy kolejkę do wejścia:)

 58. ~leo22 napisał(a):

  Ja byłam w tym roku w Tajlandii. Miejsce magiczne. Szczególnie Phi Phi Island- cuuudo. Byłam z memo travel, bo oferta była bardzo korzystna. Zamknęłam się jakoś w trzech kołach a byłam 12 dni. Na pewno chce tam wrócić ale póki co baterie naładowane na 100%. A jak kosztowo wygląda Bułgaria?

 59. ~topac napisał(a):

  W tym roku mam zaliczoną Portugalię w czerwcu, a za kilka dni Tunezja. Drugi kierunek chcieliśmy dużo tańszy i znaleźliśmy naprawdę fajny hotel z bardzo dobrymi warunkami. Wyjazd z dziećmi. Nie możemy się doczekać. Polskę od lat odpuszczamy – po prostu dla mnie podstawa to ciepła woda i ładna pogoda. A u nas nikt mi tego nie zapewni.

 60. ~Roma napisał(a):

  Za granicę zawsze! Ale dopiero jak się dobrze zwiedzi swoje 😉 W październiku planuję na przykład zwiedzić Dolny Śląsk. Mam tam przemiłą miejscówkę w Szczawnie Zdroju, nazywa się Dworzysko 🙂 Zwiedzamy okolice, jeździmy na koniach, posiłkujemy się w dobrej restauracji Babinicz – dla smakoszy dziczyzny to niebo na ziemi 😉 No i tyle pięknych terenów do zwiedzania w okolicy! Kto był, ten wie. A kto nie dotarł, musi się koniecznie wybrać.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   a ja jestem zwolenniczką mieszania zagranicy i Polski.

 61. ~Kasik napisał(a):

  My mieliśmy do Czech się wybrać ale stanęło na Bieszczadach.

 62. ~Białe Złoto napisał(a):

  Polecam Hiszpanię. Prowincja Alicante – Torrevieja, La Mata – cudnie!

 63. ~Sylwek napisał(a):

  A co powiecie na temat wakacji na Krymie w 2017 roku?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to raczej bez problemu. Pytanie, jakie mamy motywacje poznawczo-etyczne.

   1. ~Sylwek napisał(a):

    …a co ma etyka do bezpiecznego i udanego wypoczynku? Możliwości jakie daje obecny status Krymu są nieocenione. Wszystkich, którzy pragną poznać różnorodność kulturową, czyste góry i odpocząć nad słonym jeziorem czy ciepłym morzem, korzystając przy okazji z możliwości poznania najpiękniejszych zabytków kultury materialnej (greckiej, tatarskiej i rosyjskiej) – serdecznie zapraszam)

   2. ~MMM napisał(a):

    bylam Krym piekny;)

 64. ~Sylwek napisał(a):

  Chętnych, którzy zapragną połączyć przyjemne z pożytecznym (poznać kulturę i język rosyjski oraz świetnie odpocząć nad piaszczystym wybrzeżem Morza Czarnego – okolice Eupatorii) zapraszam do kontaktu wsjpolski@gmail.com

 65. ~Mateo napisał(a):

  Kraje orientalne faktycznie kuszą, ale ja jestem zwolennikiem wakacji w Polsce. Trzeba docenić to, co sie ma i poznawać naszą kulture. Mamy tyle pieknych miast, a wszyscy wyjeżdzają.

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   Łe nieprawda. W tym roku turystyka krajowa miała się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Sama przejechałam dobry kawał Polski. Więcej optymizmu!

  2. ~MMM napisał(a):

   ok,,,,Pl ok tez mzona jechac;) ale wakacje orientlane inny kraj) cos pieknego 😉 nei mozna tylko Pl ogladac.. pomijam ze morze zimne….bylas w Tajlandi Hispzani/?? morze cieple i jest co zwiedzac…w pl….pada;) daj spokoj: pojedzi zobaczysz roznice;0

 66. ~Kasia napisał(a):

  My co roku gdzieś lecimy i z Twojej listy wynika, że byliśmy w Kijowie, Teneryfie i na Malcie. Mamy już troche doswiadczenie z biurami podrozy i jesli moge cos zasugerowac to czesto duzo taniej i wygodniej jest korzystac z biur, ktore sprzedaja niemieckie oferty.

 67. ~Anneke napisał(a):

  Islandia, tak, tak! Zakochałam się w tym kraju! Piękna przyroda i bardzo mili mieszkańcy. Dobra kuchnia, no może nie próbowałam fermentowanego mięsa rekina, ale wiele potraw z ryb i owocow morza mi smakowało. No i lubię algi a ich tam tez nie brakowało. Wyjechaliśmy z małym biurem turystycznym Redo Travel i bardzo dobrze wszystko zorganizowali. Ogólnie wycieczka tam to bardzo miłe przeżycie, Islandia potrafi ująć człowieka swą magią.

 68. ~maciej napisał(a):

  a ja polecam Maroko i mala rybacka wioske Taghazout niedaleko Agadiru;) http://www.adventurekeys.com

 69. ~karolina napisał(a):

  Bardzo kusząco wygląda Islandia i, o dziwo, Słowacja 😀 Może się wybiorę w przyszłym roku? Choć to zależy jak z urlopem. Ja w tym roku miałam tylko czas w weekendy niestety. A i to nie zawsze :/ tak więc tylko te bliskie wycieczki wchodził w grę.

 70. ~jolan napisał(a):

  Madera. Kraina dla tych co lubią biegać po górach. Koszt dla dwóch osób na dwa tygodnie 6 000 zł cały pobyt ze wszystkim i z wynajęciem samochodu(140 euro wynajęcie samochodu+160 euro ubezpieczenie (lub zastaw 1100 euro bez konieczności ubezpieczenia zwracany po oddaniu samochodu)+ paliwo 60 euro.. my wybraliśmy opcję z ubezpieczeniem. Byliśmy w listopadzie 2016 roku, pogoda dla wędrowców wręcz wymarzona i waha się w granicach 20 stopni.

 71. ~Ela napisał(a):

  Polecam Bułgarię i miejscowość Obzor
  Dlaczego? ciepło,piękny piaseczek,cieplutkie morze,ceny jak w Polsce. Ogólnie Bułgaria jest bardzo przyjemnym krajem, ma tylko jedna wadę tzn. dużo tam rosjan. Nie polecam zaś Cypru zarówno części tureckiej jak i greckiej- brudno, drogo, kilka zabytków w opłakanym stanie. Albanii też nie polecam- bo to jeszcze dziki kraj. Co do wysp to bardziej podobała mi się Gran Canaria niż Teneryfa, ale to może tylko moje odczucie. Ogólnie biorąc, w każdym kraju jest to COŚ. Jednakże, i chyba z tym zgodzą się wszyscy, Polska z tych wszystkich miejsc, jest chyba najpiękniejsza. Proszę zobaczcie jak piękny jest Polańczyk, Zakopiec, Białka, Szczyrk, Karpacz, Wadowice, nasze wybrzeże (może tylko woda troszkę zimna,ale za to jakie plaże, nasza Warmia i Mazury.

 72. ~Karol Kościerzyna napisał(a):

  Jeśli miałbym polecić zagranicę to Baska Voda i Chorwacja, cudowne miejsce ponieważ z jednej strony mam góry a z drugiej piękne turkusowe morze. Z drugiej strony to idealna miejscowość dla osób które chcą jechać do Chorwacji z dziećmi ponieważ nie ma tam tego zgiełku i głośnych (głównie w wykonaniu naszych rodaków) co na początku Chorwacji.

  A jeśli chodzi o Polskę to mam kilka typów, na pewno przepiękna Mierzeja Helska, na pewno wskazałbym na Półwysep Lipa, o którym nie wszyscy słyszeli a warto go poznać , położony przy tzw. morzu Kaszubskim czyli jeziorze Wdzydzkim. Jeśli wybieracie się nad morze z dzieciakami to warto również zahaczyć o skansen w Szymbarku, aqua park w Redzie czy mini zoo w Tuchlinie.

 73. ~kazimierzdolny24 napisał(a):

  Województwo Lubelskie ma ciekawą ofertę turystyczną. Nie jest to co prawda oferta skierowana dla osób szukających mocnych wrażeń, ale zdecydowanie pozwala na kolekcjonowanie niezapomnianych wspomnień. Wiele zabytków oferuje region Kazimierza Dolnego. Latem jarmarki, zwiedzanie zamku, fragmentów starego rynku, rajdy samochodami terenowymi po dzikich wąwozach, rejs statkiem po Wiśle. Dla zimowych turystów w okolicy stoki narciarskie i wysokiego standardu hotele z pakietami SPA.
  Polecam stronę

 74. ~magda-lenka123 napisał(a):

  A czemu za granicę? Czy nie ma już pięknych miejsc w Polsce?
  Ale gdybym miała wybierać, to pewni pojechałabym do Grecji 🙂

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   ale przecież jest wersja o Polsce. 🙂 cały osobny artykuł.

 75. ~Agnieszka Jaskóła napisał(a):

  Bardzo dużo ciekawych informacji, chętnie skorzystam z tego w tym roku, bo jeszcze nie wiemy gdzie jechać. A tutaj jest sporo fajnych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *