Kilka rzeczy, których nie wiedziałam o Street Art w Berlinie, a o których wy się dowiedzcie już przed wycieczką cz. 1

Co tu ukrywać? Duża część mojej ostatniej berlińskiej wycieczki była skupiona na Street Arcie. Słusznie! Berlin jest w końcu stolicą światowej sztuki ulicy. Zawsze to wiedziałam, jednak nie zawsze będąc w tym mieście, zwracałam na to uwagę. Owszem odwiedziłam East Side Gallery i wiedziałam o squatach (opuszczonych budynkach zamieszkałych nielegalnie przez „zbuntowanych”. W wielu powstają alternatywne centra kultury) – czasem pewnie spojrzałam na jakiś mural. Nigdy się jednak w niego nie wgłębiłam.

Aż do teraz. Moja wiedza nie jest olbrzymia. Właściwie jest taka, jaka powinna być przed wyjazdem. Dlatego podzielę się nią z wami choć trochę, żebyście do Berlina wybrali się, mając te podstawowe informacje na swoim koncie.

Rodzaje Street Art

Graffiti

Najpopularniejszą i najstarszą formą street artu jest oczywiście przez wielu znienawidzone graffiti. Te które najczęściej widzimy w Berlinie to:

Tagowanie

To nic innego jak pisanie po ścianach rozpoznawalnym, wypracowanym przez siebie stylem. Zdecydowanie najpopularniejsza forma graffiti na świecie i najbardziej znienawidzona. W Berlinie jest kilku dobrze rozpoznawalnych artystów tagowania. Jednym z nich jest Just. Cóż, styl wrażenia na mnie nie robi, ale miejsce…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Graffiti polityczne

Osobiście preferuję graffiti polityczne. I chyba większość się ze mną zgadza. W Berlinie jest ich pełno. Ludzie czują potrzebę i lubią wyrażać swoje poglądy czy to te z okolic 1989 roku czy bardziej współczesne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szablon

To nic innego jak posługiwanie się wyciętymi w tekturze czy folii szablonami w celu stworzenia graffiti. Dzięki temu możemy znaleźć dokładnie te same przykłady w różnych miejscach miasta, kraju czy świata. Najczęściej są czarnobiałe i osobiście bardzo mi się podobają.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Murale

Monumentalne dzieło malarstwa ściennego czyli innymi słowy olbrzymie graffiti. Polakom może się najczęściej kojarzyć z olbrzymymi reklamami czasów PRL-u. W Berlinie jest ich kilka…dziesiąt. Naprawdę robią wrażenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inne

Oczywiście jest jeszcze masa graffiti niepolitycznych, nieolbrzymich, niezrobionych z szablonów i niebędących po prostu napisem. Poniżej kilka przykładów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naklejane

Inną popularną formą Street Artu są kawałki papieru naklejane na ścianę. Czym się różnią? Wszystkim. Można je zrobić w domu, masowo, a co może być istotne dla ulicznych twórców – kara za to jest o wiele mniejsza. Za malowanie graffiti w Berlinie możecie zapłacić nawet 1000 euro. Za wlepkę… zaledwie 50.

Plakaty

Bardziej widowiskowe są plakaty. Czasem mające po kilka metrów, czasem będące wycięte w kształty postaci/figur, które przedstawiają.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wlepki

Niewielkie naklejki, których wszędzie pełno. Mogą to być po prostu reklamy, znaki rozpoznawcze, ale też polityczne i społeczne przekonania. Spodziewam się, że w Berlinie jest ich… być może miliony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W następnym odcinku naszej berlińskiej podróży przez Street Art zapoznam was z największymi artystami berlińskiego Street Artu.

Jedziesz do Niemiec? Chcesz poczytać o tym kraju więcej? Zajrzyj do spisu notek o Niemczech. Dostępne tutaj

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *