Carnaval sztukmistrzów w Lublinie 23-26.07

Wyobraźcie sobie karnawał..
Żywy, kolorowy, przepełniony śmiejącymi się ludźmi dookoła.
Wyobraźcie sobie klaunów, cyganki w długich kolorowych sukniach, ulicznych grajków.
Wyobraźcie sobie, jaki jest gwar na ulicach. Jak dzieciaki biegają za artystami chodzącymi po linie nad waszymi głowami.

Carnaval_DeFanfareVanDeEerste_Piotr-Arnoldes010

Ja oczyma wyobraźni od razu widzę sceny, jak z  dawnych, niemal mitycznych, czasów. Średniowieczne lub dziewiętnastowieczne miasta przepełnione ulicznymi grajkami i artystami. A tu się okazuje, że nie muszę takiej atmosfery umieszczać między bajkami. Mam ją w moim własnym kraju, na wyciągnięcie ręki.

Carnaval_Acrojou_Piotr-Arnoldes001

Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się 6. Carnaval Sztukmistrzów, który zawiera w sobie wszystkie wymienione wyżej elementy i jest prawdziwym świętem sztuki nowego cyrku. Miasto zamieni się w scenę, a na niej odbędą się dziesiątki występów klaunów, akrobatów, muzyków czy pożeraczy ognia!

Carnaval_Aerial_Manx_Piotr-Arnoldes060

Czy na was też to tak działa? Czy budzi się w was małe dziecko, które odkurza swoje hula-hop? Przez większość roku polskie miasta pozostają raczej smutne, a ulice związane są bardziej z robieniem zakupów czy gnaniem do prac i szkół, niż z zabawą. PRL starał się bardzo, by wjeżdżające do miasteczka tabory cyganów, za którymi biegną dzieciaki i młodzież, na zawsze już pozostała domeną przeszłości – a tu proszę! Całe duże miasto bawi się w ten sam sposób. Klauni porywają samochody, cyrkowcy chodzą po linie nad ulicami, żonglerzy żonglują, a to wszystko wieńczy kolorowa parada kuglarska – w tym roku skupiona na przedmiotach wykonanych z tektury. Pod Twoje okna – na Twoje smutne podwórko z trzepakiem – wjeżdża cyrk podwórkowy! Czy to nie jest baśń idealna?

Carnaval_Animal_Religion_Piotr-Arnoldes009

Carnaval Sztukmistrzów ma miejsce już lada dzień, jak zwykle w magicznym Lublinie – jednym z najpiękniejszych polskich miast, do którego niezwykłości wszystkich nas przekonywał Isaac Singer. Ma się wrażenie, że magia judaistycznej kabały na stale zagościła w tutejszych murach i Lublin po prostu nie umie być „nudno normalny”. Już teraz odbywają się pierwsze wydarzenia, jak opisany wyżej cyrk podwórkowy.

Douh-la-la - Jacek Scherer (3)

Oprócz niego do miasta przybędzie 35 sztukmistrzów i grup artystycznych, których ciężko nazwać nudnymi artystami spod krawata z nadętym „ę” i „ą”. Na ulicach i w klubie festiwalowym będą koncerty, między innymi grup PompaDur, Czessband i Cie Balltazar “Orkest Bazar. Pokazy cyrkowe, a także warsztaty kuglarskie będą się odbywać na samych ulicach miasta, tak by każdy przechodzień mógł doświadczyć dnia jak z Krainy Czarów. Pomyślcie tylko – idziecie do sklepu naprzeciwko, a nad waszymi głowami będą przechodzić slacklinerzy (akrobaci na rozwieszonych taśmach).

IMG_0046

Do tego ulice rozbłysną kolorowymi światłami, w centrum miasta powstaje plaża i przyjazne punkty gastronomiczne. Wszędzie będzie kolorowo, rekreacyjnie, wręcz abstrakcyjnie. Cudownie! Świat przez różowe okulary.

IMG_1153

W tym roku festiwal cieszy się przede wszystkim z dwóch wizyt – miasto odwiedzi pożerająca ogień grupa Burnt Out Panks, której członkowie zaprezentują swoje umiejętności w programie „Syndrom Sztokholmski”, oraz znani z sarkastycznego poczucia humoru Lords of Strut, którzy na nikim nie pozostawią suchej nitki (Internet ich za to kocha).

IMG_0403

Do diaska – nie mogę pojechać do Lublina. Przez dwa dni chodziłam w kółko, prawie, że nauczyłam się ten ogień łykać, no ale nie wymyśliłam, jak się rozdwoić i tam pojechać. Was za to proszę – koniecznie jedźcie tam za mnie.

 https://www.youtube.com/watch?v=7bLwJG7XSLQ

Carnaval sztukmistrzów trwa od 23 do 26 lipca. Większość przedstawień odbywa się na ulicy. Dokładny program znajdziecie na stronie www.sztukmistrze.eu. Na wydarzenia w salach nabędziecie wejściówki na stronie www.ticketpro.pl. W zeszłym roku w Carnavale wzięło udział 150 tysięcy osób. To się nazywa święto zabawy! Bez porównania – najniezwyklejsze w Polsce!

Artykuł napisany we współpracy z Carnavalem sztukmistrzów. 

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

3 przemyślenia na temat “Carnaval sztukmistrzów w Lublinie 23-26.07”

  1. ~Mateusz napisał(a):

    Niesamowite! Mieszkam niemalże 20 lat niedaleko Lublina i dopiero teraz dowiedziałem się o tym wydarzeniu. Z pewnością się tam wybiorę w przyszłym miesiącu 🙂

  2. ~Wróżby napisał(a):

    masz talent literacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *