Top 9 Norwegii. Moje najpiękniejsze miejsca kraju fiordów.

Przeglądam norweskie zdjęcia by odpowiedzieć na pytanie o największe atrakcje Norwegii.

Usiadłam przy stole w pokoju, zaparzyłam kawę i wolno, obrazek po obrazku, przypominam sobie swój lipcowy wyjazd.

Zastanawiam się czy tego się spodziewałam. Czy tak sobie wyobrażałam zwiedzanie Norwegii? Czy po powrocie do Polski mam ochotę tam wrócić? To trzecie na pewno. Ale co do pierwszego i drugiego – głowy nie daję.

Norwegia najwieksze atrakcje Arendal

Wcześniej znałam Norwegię ze zdjęć. Na fotografiach widywałam głównie jej strzeliste zachodnie wybrzeże, poprzecinane wpływającymi w wysokie klify fiordami. Oczywiście przed oczyma wyobraźni miałam słynne półki skalne – największe atrakcje Norwegii.

Czy w czasie swojej wycieczki je zobaczyłam? Czy na nie weszłam? Tak! A Piotr nawet dwukrotnie. Jednak nie miałam pojęcia jak wygląda południowe wybrzeże kraju. Sądziłam, że to jedno z wielu nudnych morskich brzegów, prawdopodobnie zalesionych, których sporo np. w Finlandii.

Tymczasem, to właśnie południe i jego Norweska riwiera okazały się najmilszym zaskoczeniem w czasie naszej tygodniowej wycieczki.

Norwegia najwieksze atrakcje

Ale do rzeczy. Lubicie listy – ja też je lubię. Wobec czego zapraszam was na listę 9 największych atrakcji Norwegii, które wywarły na mnie największe wrażenie. Niech będzie ona wprowadzeniem do naszej norweskiej przygody i zachętą do zwiedzania Norwegii.

Wszystkie wymienione w tekście miejsca zobaczyliśmy w ramach wycieczki zorganizowanej przez Nordtrip.pl. To rodzinne biuro podróży oferuje tanie wycieczki dla Polaków. Szczegółową ofertę zobaczycie na ich stronie.

1. Preikestolen – największa atrakcja Norwegii

Zacznijmy po bożemu, czyli od klasyki. Preikestolen (po przetłumaczeniu na polski „ambona”) to prawdopodobnie największa atrakcja Norwegii. Ten najsłynniejszy, położony nad fiordem Lysefjord, norweski klif wcale nie jest najwyższy. Ma „zaledwie” 604 metry wysokości. Jednak jego kształt i wyraźne wysunięcie w przepaść sprawiły, że jest najchętniej odwiedzanym miejscem w kraju.

Norwegia najwieksze atrakcje Preikestolen

Zgadzam się, że robi niesamowite wrażenie i każdemu polecam go zobaczyć. Na Preikestolen idzie się z dużego parkingu i taki lekki trekking w górę (weźcie porządne górskie buty!) trwa ok. 2 godzin. Dla mnie, ciężarnej, był to jednak pewien wysiłek i szłam zdecydowanie wolniej. Zdobycie klifu okazało się wyczynem.

Chcę tu wyraźnie zaznaczyć jedno. Wszyscy pokazują zdjęcia z Ambony, niewiele mówiąc o samej drodze na nią. Tymczasem sam szlak na Preikestolen jest przepiękny i bardzo zróżnicowany. Po drodze mijamy stawy, rozlewiska, widzimy wspaniałe szczyty i wspinamy się po skałach.

Więcej o Preikestolen przeczytacie u Łukasza i u Marcina, z którymi byłam na wycieczce.

Norwegia najwieksze atrakcje Preikestolen 

2. Lyngør – najlepiej zachowana wioska w Europie

Większość czasu spędziłam na południu Norwegii, na tak zwanej Riwierze Norweskiej czyli w najcieplejszej, najbardziej słonecznej części kraju. Tutaj odwiedziłam ok. 10 wiosek i miasteczek i muszę przyznać, że są wspaniałym miejscem na wakacje. Spokojne, nastawione na turystów, ale nie za bardzo – z jedną czy dwoma kawiarniami i restauracjami, a przede wszystkim – z przepiękną architekturą wchodzącą baśniowo w łagodne skaliste wybrzeże. Mogłabym tylko pomarzyć, by polskie wypoczynkowe miasteczka tak wyglądały.

 Norwegia najwieksze atrakcje Lyngor

Zacznę od Lyngør, wioski która przez UNESCO została uznana za jedną z najlepiej zachowanych tradycyjnych społeczności w Europie. Magia tej drewnianej miejscowości polega na tym, że można się na nią dostać jedynie łodzią. Podobnie jak na moim ulubionym Marettimo przy Sycylii, nie istnieje na niej ruch samochodowy, nie ma dróg, a mieszkańcy i turyści poruszają się po niej na piechotę lub od domu do domu płyną łodziami. Obecnie w położonej na wyspie wiosce na stałe mieszka 70 osób. Dziś Lyngør to jeden z najlepszych adresów w Norwegii. Każdy chciałby tu mieć swój letni dom – hytte.

Norwegia najwieksze atrakcje Lyngor 

3. Gjeving – moje ulubione miejsce w Norwegii

Sąsiadującą z Lyngør wioską, ale już na stałym lądzie, jest Gjeving – miejscowość która najbardziej podbiła moje serce.

Norwegia najwieksze atrakcje

Jak wygląda Gjeving? Jak marzenie małej dziewczynki o Avonlea z serii książek o Ani. Bajkowe domki z małymi ogródkami, z których każdy wchodzi w wodę. Pomiędzy nimi mostki, zadbane trawniki, białe płotki i puszczone na drewniane domy kwiaty. Trochę dalej jedna restauracja, jeden hotel, w którym motywem przewodnim są książki (!!!), a w końcu kolejny mostek, który prowadzi na malutką wysepkę, na której stoi jedna samotna ławeczka.

Norwegia najwieksze atrakcje

Zwykle się mówi o Włoszech, jako o miejscu na idealną emeryturę. A może powinnam jednak spojrzeć bardziej na północ i to w Norwegii poszukać takiego miejsca? Przynajmniej na lato.

4. Jettegrytene – ukryta atrakcja Norwegii

Oddalamy się od naszych uroczych wiosek i jedziemy kilkadziesiąt kilometrów w głąb lądu. Kierujemy się do Jettegrytene – miejsca, o którym nie znałam prawie nic w języku angielskim, a za to całkiem dużo po polsku (np. na blogach Biegun wschodni i Kasai).

Norwegia atrakcje jettegrytene

Jettegrytene nazywane jest przez naszych przewodników „naturalnym parkiem wodnym”. Wszystko dlatego, że wyrzeźbione przez lodowiec skały stworzyły kotły wodne, a pomiędzy nimi zjeżdżalnie, wodospady, rzeczki, baseny i baseniki, oraz oczywiście „słupki” do skoków do wody. Razem kilkadziesiąt mniejszych i większych basenów.

Norwegia atrakcje jettegrytene

Trafiliśmy tu w wakacyjnym sezonie Norwegów i widok był przedni. Pełno ludzi, niczym na fajnej nadmorskiej plaży. Dzieci chlapią się w mniejszych basenach, starsi skaczą z dużych wysokości do zimnej wody. Wspaniałe miejsce!

5. Rejs po Riwierze Sørlandet

Wracamy nad morze, by odwiedzić więcej małych miasteczek. To dobry moment, by powiedzieć coś o najlepszym sposobie zwiedzania okolicy. To oczywiście rejs łódką – w naszym przypadku motorową.

Norwegia atrakcje rejs po fiordzie

Dom w którym mieszkaliśmy, położony jest kilkaset metrów od zatoki. To z niej wypływaliśmy do pobliskiego Tvedestrandu czy dalszych Gjevingu czy na Lyngør. Wpływaliśmy pomiędzy skały, obserwowaliśmy ptaki, mieliśmy nadzieję zobaczyć foki, a nawet wpłynęliśmy na pełne morze. W międzyczasie piknikowaliśmy na ławeczkach przy pomostach, do których cumowaliśmy. Przepiękny dzień, który w czasie wakacji w Norwegii można by powtórzyć jeszcze kilka razy.

zdj. Wiktor z Nordtrip.pl

zdj. Wiktor z Nordtrip.pl

6. Tvedestrand – miasto pełne książek

Wspomniałam już wyżej o Tvedestrandzie, czyli kolejnej miejscowości norweskiej riwiery. Nasze tygodniowe wczasy spędziliśmy właśnie kilka kilometrów od niej, mieliśmy więc okazję parę razy zawitać do tego białego miasteczka.

IMG_8847

Tvedestrand zapamiętam na długo po pierwsze z powodu jego białych uliczek, a po drugie dlatego, że w tej niewielkiej, zaledwie sześciotysięcznej, miejscowości znajduje się kilka, może kilkanaście księgarń i antykwariatów. Wyrastają jak grzyby po deszczu. Miasteczko wygląda urokliwie z góry, urokliwie z wody, ale najpiękniejsze jest właśnie, gdy się spaceruje po jego uliczkach. Kolejne miejsce, w którym kręciłabym sceny do Ani z Zielonego Wzgórza.

Norwegia najwieksze atrakcje

7. Nadmorski spacer w okolicach Narestø

Takich miejsc na południu Norwegii pewnie jest pełno. Miejscowość Narestø nie jest znana. Nie ma tu parku narodowego czy nawet rezerwatu przyrody. Jest las, wyspy i oszlifowane przez wodę skały, po których wspaniale się skacze i które przypominały nam trochę Bektau-Atę, czyli nasze ulubione miejsce w Kazachstanie. Są dwie możliwości, że tu dotrzecie. Po pierwsze – zdarzy się to, gdy po Norwegii będziecie podróżować kilka miesięcy. Niespiesznie, w kamperze lub busie będziecie spacerować wśród natury.

Norwegia najwieksze atrakcje

Drugim – szybszym sposobem – jest dać się poprowadzić przez lokalnego mieszkańca. Tak dokładnie było w naszym przypadku. Zaprowadzili nas tu Agnieszka z Wiktorem, nasi przewodnicy po Norwegii, którzy znają chyba każdy kamień Norweskiej Riwiery. Spędziliśmy tu trochę ponad godzinę, spacerując niespiesznie, robiąc zdjęcia, wdychając jod i coraz lepiej się poznając.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. Risør – tak wygląda zadeptane miasteczko!

To będzie ostatnie miasteczko Norweskiej Riwiery. Risør okazało się być najbardziej turystycznym z wymienionych wyżej miejscowości, co ciągle nijak się ma do sopockiego molo. Tak jak Tvedestrand będzie kojarzył mi się z książkami, tak Risør to miasteczko małych oryginalnych sklepików – sklepu z antykami, galerii biżuterii, maleńkiej piekarni specjalizującej się tylko w jednym wypieku.

Norwegia najwieksze atrakcje

Miasto znane jest z tradycji budowy drewnianych łodzi i to właśnie wokół portu skupia się jego centrum. Mniejsze i większe łódki, na tle ślicznych drewnianych domków, nie da się inaczej opisać, jak jednym słowem: bajkowe.

zdj. Wiktor z Nordtrip.pl

zdj. Wiktor z Nordtrip.pl

9. Kjeragbolten – kamień, co trzeba zobaczyć w Norwegii

Ostatnie doświadczenie niestety nie jest moje. Od początku wycieczki było postanowione, że ja na Kjerag nie idę. Niestety, trudniejsze wejście po stromych kamieniach nie bardzo nadaje się na ugoszczenie ciężarnej. Z Agnieszką z Nordtripu poszedł za to Piotr i był to dla niego najlepszy dzień wyjazdu.

IMG_9083

Kjeragbolten to drugie po Preikestolen wizytówkowe miejsce w Norwegii. Tak – to ten kamień zawieszony między klifami, który znajduje się na wysokości – bagatela – 1000 metrów nad fiordem. Jednak jak wspomniałam, wejście na niego nie jest tak łatwe, jak na Preikestolen, wobec czego nie spotkamy na nim takich tłumów turystów. Chłopaki po powrocie do naszego domku stwierdzili zgodnie – do zaliczenia wielkiej norweskiej trójki została im Trolltunga. Więcej o wejściu na Kjerag napisał Łukasz.

Najwieksze atrakcje Norwegii Kjerag

Co powiecie o tej liście? To zdecydowanie nie są największe atrakcje Norwegii. To atrakcje, które ja zdołałam zobaczyć w Norwegii. A to przecież dopiero początek poznawania tego kraju. Wspólnie z Piotrem marzymy o podejściu do niej bardziej trekkingowo – ale to dopiero za kilka lat.okładka

Ściągnij darmowy ebook!

Szukasz informacji o wakacyjnych miejscach, w tym o Norwegii? Ściągnij za darmo moją książkę. Tam zabrałam wszystkie opisane w 2016 roku przez blogerów podróżniczych miejsca. Bo oprócz mnie o Norwegii napisało kilkanaście innych osób. To kilkanaście punktów widzenia i porad. 🙂 

button_chce-dostac-ebook

Wszystkie wyżej wymienione miejsca zobaczyłam dzięki kameralnemu biurowi podróżny Nordtrip, które oferuje tanie polskojęzyczne wycieczki po Norwegii. Więcej informacji o ofercie znajdziecie na ich stronie. A jeśli ciekawią was kolejne wpisy, w tym te z Norwegii, to dołączcie do fanów bloga na Facebooku. Dzięki temu będziecie na bieżąco. 🙂

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

29 przemyślenia na temat “Top 9 Norwegii. Moje najpiękniejsze miejsca kraju fiordów.”

 1. Kjeragbolten na samym końcu? Następnym razem musisz wybrać się na Lofoty 🙂 Szczęka opada 🙂

 2. ~Magda Zbieraj napisał(a):

  Jak zawsze wynalazłaś same perełki :). Nam do tej pory udało się zwiedzić kilka lat temu kawałek południa i jestem urzeczona norweskimi mieścinami, ale muszę przyznać, że moje mgliste wspomnienia nie umywają się do tego, co pokazałaś w tym wpisie. Teraz nie mogę zrobić nic innego, jak tam jechać!

 3. ~Asia napisał(a):

  W Norwegii przerażałyby mnie chyba jedynie ceny, bo kraj jest przepiękny, nie ma co mówić. Sama miałam okazję być ostatnio w Oslo z tytułu wyjazdu służbowego (plus-nic nie zapłaciłam, minus-widziałam tylko Oslo). Fajnie że jest firma która się zajmuje wycieczkami w te rejony, chętnie wynajdę dobrą ofertę. A zdjęcia, no cóż – zachęcają do poszukiwania tanich lotów:)

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   właśnie dlatego ta wycieczka była taka super. Prócz tego 2500, które się płaci, właściwie wcale nie trzeba wydawać kasy.

 4. ~Franczyzawpolsce napisał(a):

  Planuję podróż do Norwegii i chętnie skorzystam z atrakcji, które polecasz. Bardzo interesujące i niesamowite miejsca. Pozdrawiam

 5. ~Anita napisał(a):

  Oj cudna ta Norwegia. Śledziliśmy z lekką zazdrością cała relację na Facebooku 😉 Na Lofoty nie dotarliście?

 6. ~Wizna napisał(a):

  Moja wymarzona destynacja…a Twój wpis jeszcze podkręca chrapkę na Norwegię !

 7. Właśnie się zastanawiam czy w przyszłym roku nie wylądujemy w Norwegii przez te Twoje zdjęcia 🙂 Zachwycają 🙂

 8. ~Romek napisał(a):

  Też kilka razy miałem tak, że droga do pocztówkowago miejsca była równie (albo bardziej) urzekająca co samo miejsce, choć nikt o tym nie mówił. Ale to dobrze bo dostajesz bonus 😉 Rozumiem czemu Kjeragbolten na dziewiątym miejscu u Ciebie ale uczucie kiedy stajesz na takim kamieniu musi być mega!

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   ważne chyba jest to, że ten top 9 nie jest od najlepszego do najgorszego. Moje topy są zawsze równorzędne.

 9. ~Mariacka13 napisał(a):

  Przepiękne zdjęcia! Jak dotąd miałam okazję być jedynie w Oslo, ale na fiordy wybiorę się na pewno, to takie moje podróżnicze marzenie 🙂 Chciałabym odwiedzić Bergen i Lofoty, ale Ty też zaproponowałaś świetne miejsca. Muszę się dokładnie zastanowić, które odwiedzić w pierwszej kolejności 🙂

 10. ~Szpak napisał(a):

  Tak, tak, tak bardzo marzę o Norwegii i kiedyś to marzenie spelnie. Właśnie niespiesznie bede podróżował po wysepkach i małych miasteczkach!

 11. ~Sylwia napisał(a):

  Świetna relacja i zdjęcia. 🙂 Z przyjemnością przeczytałam. 🙂

 12. ~TourDePikaczento.pl napisał(a):

  Świetny Blog i artykuł, na pewno będziemy z niego korzystali w celu odwiedzenia ciekawych miejsc naszym autkiem 🙂 Pozdrawiam

 13. ~Ania napisał(a):

  Niedługo wybieram się w podróż do Norwegii, to kolejny przystanek zwiedzania europy przezemnie. I na pewno odwiedzę miejsca o których tutaj piszesz, przyda mi się Twój wpis 🙂

 14. ~Maciej napisał(a):

  Chętnie odwiedziłbym kiedyś Norwegię, ale to musi jeszcze poczekać. Podobno są tam strasznie wysokie ceny wszystkiego, więc obawiam się, że mój obecny budżet tego nie wytrzyma.

 15. Ciekawy i nietypowy top 9. Nas Norwegia uwiodła naturą i przyrodą – wodospady, spokojne wody fiordów, skały i znikające lodowce. Miasta i miasteczka – wyglądają praktycznie tak samo, pierwsze dwa lub trzy są miłe dla oka. Lecz przez kolejne przejeżdżaliśmy już bez takeigo wzruszenia. Chyba zrobimy też podobną listę… choć ciągle Lofoty i zorza przed nami. Pozdro i dzięki za ciekawe miejsca!

 16. ~MLP napisał(a):

  Norwegia jest piękna. Byłem raz i chętnie pojechałbym kolejny. Jeśli ktoś ma możliwość to naprawdę polecam taki wyjazd.

 17. ~Maciej napisał(a):

  A jak tam jest z temperaturą? Rzeczywiście cały czas tak zimno?

  1. Agnieszka Ptaszyńska napisał(a):

   my byliśmy w połowie wakacji i było na krótki rękawek, ale nie gorąco. W morzu można się było wykąpać

 18. ~Marek napisał(a):

  Super wyprawa, na prawdę ciekawe miejsca można tam zwiedzić dużo ciekawych lokalizacji. Myślę, że warto sobie tam jechać.

 19. ~Andrzej napisał(a):

  Bardzo fajna sprawa, ciekawe miejsce bardzo ładne przedstawiwszy, a co do atrakcji to są super kiedyś w końcu pojadę do norwegi juz 3 rok sie na nią szykuje ale zawsze ostatecznie wychodzi coś innego

 20. ~lechtronik napisał(a):

  Bardzo piękne miejsce. Muszę, po prostu muszę tam kiedyś dotrzeć.

 21. ~Ania napisał(a):

  Bardzo fajny mały „przewodnik”. Chcę się wybrać do Norwegii za jakiś czas i przynajmniej już wiem co najlepiej zobaczyć 🙂

 22. ~Kasia napisał(a):

  Norwegia jest super! Byłam. Poza tym, że klimat nie do końca w moim guście to sam kraj jest fajny. Polecam 🙂

 23. ~Łukasz napisał(a):

  Piękne miejsce 🙂
  Chciałbym się tam kiedyś wybrać. Zapowiada się bardzo ciekawy wyjazd.

 24. ~Anna napisał(a):

  Super wpis taki ala poradnik podróżniczy warto te miejsca odwiedzić jak kogoś to zainteresuje i będzie w Norwegii. Dzięki za wpis na pewno ja i nie tylko ja z niego skorzystam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *