Marsala – wino, które mnie powaliło. Zwiedzanie sycylijskiej winnicy

Ten dzień nie zapowiadał się wesoło. W nocy niemal nie zmrużyłam oka, kawa wykipiała, a muzeum w Trapani do którego się wybierałam, okazało się zamknięte. Irytacja pojawiała się na każdym kroku. Wszystko mnie denerwowało, nic nie pasowało, a już najbardziej nie w porę przyszła sjesta, przez którą wszystkie kawiarnie na Sycylii były zamknięte. Do domu nie dało się wracać, po ulicy bez celu chodzić się nie chciało. I wtedy narodził się pomysł: Marsala jest tak niedaleko. Czas wybrać się na zwiedzanie. I picie. Cel: winnica Florio w Marsali. W końcu zwiedzanie winnic na Sycylii to coś, co tygryski lubią najbardziej!

Wino Marsala i winnica Florio: trochę historii

Gdyby zrobić listę 5 pamiątek, które musicie kupić na Sycylii (kto wie? Może niedługo taką zrobię), to być może numerem jeden powinno być słynne na całym świecie wino Marsala. Nazwane zostało tak przez angielskich kupców, którzy w XVIII wieku przybyli na wyspę Jeden z nich, John Woodhouse, skosztował tutejszego wzmocnionego wina i z entuzjazmem stwierdził, że powinno się ono cieszyć dużym powodzeniem w Anglii, gdzie w tamtych latach popularne było portugalskie Porto i hiszpańska Sherry. Nie pomylił się. Nie minęło dużo czasu, a Woodhouse wrócił do marsalskiego portu po kolejne beczki trunku, które od wtedy nazywane jest winem Marsala.

Wybierasz się do Marsali? Spędź tam więcej niż jeden dzień! Przeczytaj czemu. Klik!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nowej modzie z zainteresowaniem przyglądał się farmaceuta z Palermo, Vincenzo Florio. Z zapałem walczył z sycylijską biurokracją i mimo zapewnień, że nie ma takiej możliwości, w 1833 roku otworzył kantynę, która do dziś pozostaje jednym z dwóch największych producentów wina Marsali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wino Marsala – co to jest? 

A czym dokładnie się charakteryzuje wino Marsala? Jest wzmocnionym alkoholem winem otrzymywanym ze szczepów winogron Grillo, Catarratto czy Inzolia, które to nazwy dla mieszkającej na Sycylii od ponad miesiąca dziewczyny nie są już obce. Metodą in perpetuum podnosi się w nich poziom alkoholu do 15%-20%. Tak otrzymany trunek tradycyjnie popijało się jako aperitif, a w późniejszych czasach również jako wino deserowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zwiedzanie winnicy Florio w Marsali

Można powiedzieć, że winnica Florio jest bardzo nastawiona na turystów, a przez to też bardzo atrakcyjna. Każdego dnia o godzinie 16 organizowane są wycieczki z przewodnikiem, który oprowadza po imponujących piwnicach z jeszcze bardziej imponującymi beczkami (sięgającymi kilku metrów wysokości).

Szukasz noclegu na Sycylii? W tym wpisie opisałam wszystkie wypróbowane przeze mnie hotele, w tym dwa w Marsali. Klik!


Wycieczki organizowane są w języku włoskim i angielskim, a ich zwieńczeniem jest degustacja trzech rodzajów Marsali. Cała impreza kosztuje 10 euro.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zrobiła na mnie wrażenie architektura miejsca. Trudno to nazwać winnicą. Trudno to też nazwać przemysłową kantyną. Budynki Florio to prawdziwa posiadłość, z ogrodami, rezydencjami i rzeźbami. Ogrodnicy dbają o trawniki, a budowlańcy remontują kolejne zakamarki.

Marsala wino i zwiedzanie winnicy (2)

Po zwiedzaniu kantyny, degustacji i zakupach wybraliśmy się na spacer po mieście, którego centrum jest zdecydowanie mniejsze niż Trapani, ale też bardziej zbite i urocze. Ale żeby nie mieszać tematów, o tym przeczytacie w notce poświęconej zwiedzaniu Marsali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedziesz do Trapani i na zachodnią Sycylię? Napisałam przewodnik, który może Cię zainteresować. A może najpierw chcesz poczytać więcej o Sycylii? Tutaj znajdziesz listę artykułów, które napisałam na jej temat.

Blogerka podróżnicza. Autorka dwóch przewodników turystycznych: po Berlinie i zachodniej Sycylii. Podróżuję od 10 lat, piszę od dziecka. Dla swoich czytelników projektuję wycieczki po Włoszech. Na pustyni czuję się jak ryba w wodzie. Od 2017 roku w podróży z małą Korą

3 przemyślenia na temat “Marsala – wino, które mnie powaliło. Zwiedzanie sycylijskiej winnicy”

  1. ~Winomanka napisał(a):

    jednak ten dzień nie był taki zły :))

  2. ~Grażyna S, napisał(a):

    W Marsali można też zobaczyć zrekonstruowaną łódź kartagińską, ale nie dziwię się, że wolałaś wino:))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *